Jeszcze trochę i będzie można stwierdzić, że wreszcie w Polsce mamy w pełni funkcjonalne sieci 4G LTE. To, czego brakowało do tej pory naszym operatorom, to świadczenie usług połączeń głosowych za pomocą nowej technologi. Pierwszy w naszym kraju usługę tą uruchomił Orange, dzisiaj komercyjnym startem VoLTE oraz VoWiFi (WiFi Calling) pochwalił się T-Mobile. Pozostali dwaj operatorzy (Plus i Play) oferują jedynie WiFi Calling, ale zapewne niedługo wystartują też z VoLTE.

Nie ma co ukrywać, T-Mobile podszedł do sprawy kompleksowo, uruchamiając obie usługi na raz. Co prawda z nowej usługi mogą skorzystać na razie jedynie osoby posiadające telefony Samsung Galaxy S6 oraz Galaxy S6 Edge zakupione w salonie operatora, ale zawsze to coś. Dużo osób uważa to za spore ograniczenie, jednak jest to jedyny sposób na zapewnienie dobrej jakości świadczonej usługi. Na szczęście, jeżeli kupiliście Samsunga Galaxy S6 lub Galaxy S6 Edge poza salonem T-Mobile, to operator przewiduje możliwość wgrania swojego oprogramowania na Wasz telefon.

WiFi Calling w wydaniu T-Mobile oferuje przenoszenie połączenia z WiFi do sieci LTE.

Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ rozwiązania Plusa (będące w fazie testów) oraz Play nie oferują tej funkcjonalności. U operatorów, którzy oferują WiFi Calling (VoWiFi) bez VoLTE, każde połączenie głosowe rozpoczęte za pomocą sieci WiFi zostanie zerwane w przypadku utraty zasięgu. W przypadku rozwiązania oferowanego przez T-Mobile, połączenie takie będzie kontynuowane za pomocą sieci LTE, o ile jesteście w jej zasięgu. Niestety, nie ma możliwości przełączenia połączenia VoWiFi do sieci 3G lub 2G. Jednakże, połączenia VoLTE mogą być bez problemu kontynuowane w starszych technologiach w przypadku utraty zasięgu LTE.

VoWiFi od T-Mobile to również świetny sposób na darmowy roaming.

To powinni pokochać wszyscy podróżujący. Nie ma to, jak zadzwonić sobie do kraju z pokoju hotelowego i nie przejmować się żadnymi dodatkowymi kosztami. Co prawda WiFi Calling nie działa za granicą tak samo, jak w kraju, ale T-Mobile wyjaśnia na swojej stronie jak to obejść. Jak jesteście za granicą, to wystarczy włączyć tryb samolotowy i być w zasięgu sieci WiFi. Wtedy tryb VoWiFi uruchomi się automatycznie i będziecie mogli rozmawiać bez ponoszenia dodatkowych kosztów roamingowych. Jeżeli jesteście zainteresowani tematyką VoLTE oraz VoWiFi (WiFi Calling), to zapraszam Was to przeczytania naszych pozostałych wpisów na ten temat:

Źródło: T-Mobile Polska

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.