Wydaje mi się, że po tylu latach już wszyscy bardzo dobrze wiedzą, czym jest VoIP. Nazwa z angielskiego tej usługi to Voice over IP. Każdy z tego korzysta, choćby nawet odpalając Skype, więc wiemy, jak z tej technologi korzystać.

Przynajmniej w sensie klikanym, ale obiecuje, że zrobimy artykuł o technicznych aspektach VoIP. Sprawa teraz wygląda bardzo ciekawie, bo co dzieje się, gdy takiego Skype zainstalujesz na telefonie z LTE? Z jakiej technologii taki Skype korzysta? Dalej z VoIP, czy moze z VoLTE? Zacznijmy może od początku, bo troszkę tego będzie.

VOIP on Red Button Enter on Black Computer Keyboard.
VOIP on Red Button Enter on Black Computer Keyboard.

LTE – sieć pakietowa

Nowatorskie rozwiązania telekomunikacyjne koncentrują się na usługach głosowych. Nie dziwota. Przesyłanie danych to tylko dodatkowa usługa umilająca życie. Szczerze mówiąc takie połączenie łatwe w rozwiązaniu nie jest, ponieważ trzeba połączyć ze sobą dwie usługi i wymaga to kilku magicznych sztuczek od strony technicznej.

Businessman pushing 4g
Businessman pushing 4g

Obecnie wolimy sieci koncentrujące się na przetwarzaniu danych pakietowych. Dlaczego tak, a nie inaczej? Prawdą jest taka, że takie rozwiązanie jest proste (teoretycznie;)), ale pozwala naszym dostawcom ISP, na lepsze wykorzystanie przepustowości sieci. Więc, jak sprawa będzie wygląda, gdy podczas używania telefonu z LTE chcemy zadzwonić? Zadawaliście sobie kiedyś takie pytanie? A odpowiedź jest trywialna wręcz – telefon skorzysta z współistniejących sieci 2G/3G.  Niestety w sieciach pakietowych, że nie mamy żadnej pewności czy i kiedy pakiet dotrze do miejsca przeznaczenia. Nie jest to dopuszczalne w przypadku rozmów. W związku z tym, wprowadzono QoS.

QoS w LTE

Myślę, że znacie sytuacje, kiedy wy pobieracie plik (lub kilka plików) z pełną prędkością i współlokator nie może gadać przez Skype. Przerabialiście to pewnie, jeżeli macie rodzeństwo w domu – mój brat nałogowo zapychał sieć przez gry online. Ustawienia QoS na routerze domowym pozwalają do zdefiniowanie pewnych priorytetów, jednak nie gwarantują one jakości całego połączenia. Żeby zagwarantować określone opóźnienie oraz poziom strat pakietów, QoS powinien być skonfigurowany w całej sieci.

word cloud - QoS 2

Wykorzystanie VoLTE

Jakie są zalety korzystania w VoLTE w sieciach komórkowych? Wiemy, że operatorzy opanowali świadczenie usług głosowych za pośrednictwem obecnych rozwiniętych technologii 3G i 2G. Wielu ludzi uważa, że VoLTE jest to związane z lepszą jakością, czyli HD Voice. Jednak prawdą jest, że VoLTE daje dużo większą pojemność sieci operatora. Komórki LTE są w stanie przenosić około 3 razy więcej połączeń głosowych niż komórki 3G przy takiej samej szerokości pasma! Gdzie VoLTE jest obecnie stosowane? VoLTE jest powszechnie stosowany w sieciach LTE na rynku azjatyckim (Japonia i Korea Południowa), w USA (np. sieci AT&T oraz T-Mobile), w niektórych krajach europejskich (np. Niemcy, Włochy, Czechy), a także w Indiach (sieć Airtel). W Polsce testy techniki VoLTE zostały przeprowadzone w sieci Polkomtel (Plus), jednak nie jest ona jeszcze powszechnie stosowana.