Producenci smartfonów z Androidem już od jakiegoś czasu dostosowują Androida 10 do swoich urządzeń. Niedługo każdy z nich opublikuje listę modeli, które dostaną upragnioną aktualizację. Do sieci wyciekła również nieoficjalna lista przygotowana przez Samsunga.

Co roku użytkownicy smartfonów z Androidem zadają sobie to samo pytanie. Czy mój smartfon dostanie aktualizację do nowego Androida? Jedni producenci radzą sobie z adaptacją nowych wersji systemu przygotowanego przez Google lepiej, a inni gorzej. Statystycznie najlepiej wypada tutaj HMD Global, czyli firma odpowiedzialna za linię smartfonów z logiem Nokia. Sukces ten wynika po części ze strategii, która polega na korzystaniu z prawie czystego Androida. Z kolei Samsung potrzebuje na to samo więcej czasu. Koreańczycy oprócz samego systemu muszą jeszcze dostosować autorską nakładkę oraz całą gamę aplikacji korzystających z przeróżnych funkcji smartfona. Najważniejszą z nich jest oczywiście aplikacja aparatu, która korzysta z zamkniętego API potrzebnego do obsługi zaawansowanych opcji sensora optycznego.

Samsung może dostarczyć Androida 10 dla dość sporej liczby urządzeń

Android 10 pojawił się już na kilku smartfonach. Są to głównie urządzenia z serii Google Pixel. W przypadku Samsunga nie powinniśmy spodziewać się premiery nowej odsłony Androida zbyt szybko. Koreańczycy robią zazwyczaj tak, że nowy Android pojawia się wraz z premierą kolejnego flagowego smartfona z serii Galaxy S (tym razem może być to Galaxy One). Później trafia on na zeszłorocznego smartfona. Oznacza to, że Android 10 pojawi się najpierw na Galaxy S11 (lub jego odpowiedniku), a dopiero po tym Samsung zaktualizuje Galaxy S10. Co z pozostałymi modelami?

Samsung Android 10

Powyższa lista pojawiła się najpierw w serwisie AndroidPure. Niestety, wbrew temu, co przeczytacie na innych stronach, nie jest ona oficjalna. Później okazało się, że grafika ta pochodzi z nieoficjalnego fanpage na Facebooku.

Źródło: AndroidPure

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.