Operatorzy z całego świata na nowo przyglądają się swoim planom dotyczącym budowy sieci 5G. Wśród nich jest również japoński SoftBank, który początkowo zakładał, że pierwszy etap budowy sieci 5G zakończy dopiero w 2025 roku. Tymczasem operator ogłosił, że osiągnie to 2 lata wcześniej.

Podczas budowy sieci 5G operatorzy muszą wziąć pod uwagę wiele czynników. Ostatecznie wszystko sprowadza się do kwestii finansowych oraz postępów prac nad nową technologią przez producentów stacji bazowych. Wiele zależy również od tego, ile dany operator wyda na rezerwację nowych częstotliwości oraz z jakimi zobowiązaniami wobec regulatora będzie się to wiązać. Dlatego też obecnie trudno jest przewidzieć tempo wdrażania sieci 5G w Polsce. Za to możemy przyjrzeć się planom z innych krajów. Dość ciekawie wygląda to w Japonii. Tamtejszy operator chce do końca 2023 roku pokryć zasięgiem sieci 5G 60% kraju.

W Japonii operatorzy przyspieszą budowę sieci 5G

Wymagania dotyczące procentowego pokrycia terenu kraju są bardziej wymagające od tych, które odnoszą się do procentu populacji mieszkańców. Wynika to z tego, że operatorzy zaczynają budowę nowych sieci od miejsc, w których mieszka najwięcej klientów. Taka strategia ma jak największy sens. Jednak operatorzy muszą myśleć również o pokryciu siecią 5G jak największego obszaru.

Przyjrzyjmy się planom japońskiego operatora. SoftBank planuje uruchomienie komercyjnych usług 5G w marcu 2020 roku. Oznacza to, że budowę sieci nowej generacji, która pokryje ponad 225 tys. km2 (czyli 60% powierzchni Japonii), zajmie niecałe 3 lata. SoftBank szacuje, że potrzebuje do tego 11 210 stacji bazowych 5G. Główni konkurenci operatora (tj. NTT Docomo oraz KDDI) również planują przyspieszenie budowy sieci nowej generacji. Jednak nie podali jeszcze konkretnych terminów.

Źródło: Nikkei Asian Reviev

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.