Z aktualizacjami Androida jest już lepiej, ale dalej jest to bardzo kłopotliwy temat. Jednak są na rynku producenci smartfonów, którzy nie mają z tym większych problemów. Raport przygotowany przez firmę Counterpoint wyraźnie pokazuje, że wzorem do naśladowania jest tutaj HMD Global — producent smartfonów z logiem Nokia.

Być może większość użytkowników nie przejmuje się tym jaką ma zainstalowaną wersję systemu operacyjnego. Jednak każdy nowy Android dostarcza nam kilka ciekawych funkcjonalność, do których powoli się przyzwyczajamy. Dodatkowo Google w każdej wersji systemu wprowadza kolejne usprawnienia, które poprawiają optymalizację systemu i wydłużają czas pracy baterii. Nie powinniśmy również zapominać o regularnych aktualizacjach bezpieczeństwa, które najzwyczajniej w świecie zwiększają bezpieczeństwo naszych danych. Dlatego coraz więcej osób zwraca uwagę na to, czy smartfon, który kupują, dostanie aktualizację do nowej wersji Androida. HMD Global wręcz “targetuje” w takich klientów. Przy czym nie są to puste hasła marketingowe. Dane zebrane przez firmę analityczną Counterpoint jasno pokazują, że niemalże wszystkie smartfony Nokia zostały zaktualizowane do Androida 9 Pie.

Counterpoint wersje Androida

W czym tkwi sekret aktualizacji Androida na smartfonach Nokia?

Firma przyjrzała się smartfonom sprzedanym pomiędzy trzecim kwartałem 2018 roku i drugiem kwartałem 2019 roku. W przypadku Nokii, aż 96% z nich dostało aktualizację do Androida 9 Pie. Dobre wyniki odnotowali również: Samsung (89%), Xiaomi (84%) oraz Huawei (82%). Dane te pokazują, że najwięksi producenci skupiają się na aktualizowaniu popularnych modeli. Jednak, jak popatrzymy na wykres pokazujący stopień adaptacji Androida Pie w całym portfolio danego producenta, to sytuacja nie jest już tak różowa. Na tle pozostałych producentów wyróżnia się Nokia, która zaktualizowała 94% swoich smartfonów.

Counterpoint aktualizacje Androida

Jak widzicie, wszyscy producenci (z wyjątkiem Nokii) mają problem z dostarczaniem dużych aktualizacji Androida. Problem sprowadza się do tego, że zarówno Samsung, Huawei, jak i Xiaomi, korzystają z autorskich nakładek na system operacyjny Google. Z kolei Nokia (a dokładniej HMD Global) stara się używać “czystego” Androida. Dzięki takiej strategi producent ten nie ma większych problemów z aktualizacją wszystkich swoich smartfonów.

Źródło: Counterpoint

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.