Stało się, Huawei zaczął otwarcie komunikować czym jest ich nowy mobilny system operacyjny, czyli właśnie Hongmeng OS. Przy okazji wyjaśniły się niejasności związane z nazwą Ark. Wszystkie te informacje pojawiły się na oficjalnej stronie internetowej hmxt.org, która niestety, dostępna jest na razie jedynie w języku chińskim.

O tym, że Huawei pracuje nad własnym systemem operacyjnym, który ma zastąpić Androida, mówi się w branży już od 7 lat. Na początku były to tylko i wyłącznie niepotwierdzone plotki. Jednak obecna sytuacja zmusiła chińskiego giganta do pokazania światu czym jest tajemniczy Hongmeng OS. Oficjalna strona internetowa tego systemu mówi nam, że Huawei zaczął planować jego rozwój już w 2012 roku. Oznacza to, że 7 lat temu szefowie chińskiego telekomu doszli do wniosku, że pewnego dnia ich firma może zostać odcięta od Androida i trzeba coś z tym zrobić. Projekt jest bardzo ambitny, ponieważ Hongmeng OS przeznaczony jest dla smartfonów, komputerów, tabletów, telewizorów, samochodów oraz wszelkiej maści inteligentnych urządzeń. Największą zaletą systemu Huawei jest wzrost wydajności ponownie przekomplikowanych aplikacji napisanych z myślą o Androidzie.

Huawei Ark

Hongmeng OS z kompilatorem Ark zapewnia wzrost wydajności o 60%

Jak zapewne pamiętacie, Huawei jakiś czas temu zastrzegł znak handlowy Ark. Początkowo sądziliśmy, że jest to nowa nazwa systemu operacyjnego. Dlatego przyjęło się, że Hongmeng OS będzie nazywać się w Europie po prostu Ark OS. Teraz wiemy, że jest to po prostu nazwa nowego kompilatora. Przy czym będą z niego korzystać również inne firmy. Kompilator Ark zostanie udostępniony na licencji open source już w sierpniu tego roku. Jest to kolejna oficjalna informacja, która znajduje pokrycie we wcześniejszych plotkach.

Dwa tygodnie temu pojawiła się informacja sugerująca, że Oppo i Xiaomi testują nowy system operacyjny Huawei. Cała branża zaczęła spekulować, że Android niedługo zniknie z Chin, bo zastąpi go Hongmeng OS. Dzisiaj wiemy, że plotki te dotyczyły pewnie czegoś innego. Xiao Ran, dyrektor Huawei odpowiedzialny za strategię i współpracę z przemysłem, liczy na to, że inne firmy dołączą do rozwoju kompilatora Ark. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby okazało się, że Oppo i Xiaomi testowali już wydajność nowego kompilatora Huawei. Jeżeli faktycznie zapewnia on wzrost wydajności o 60%, to nikt o zdrowych zmysłach nie przejdzie obok niego obojętny.

Niestety jest to wszystko, czego możemy dowiedzieć się z oficjalnej strony internetowej Huawei. Znajdują się na niej również zakładki dotyczące specyfikacji i dokumentacji systemu Hongmeng OS. Jednak pozostają one puste. Więcej szczegółów poznamy zapewne w sierpniu. Przy czym brak anglojęzycznej strony świadczy o tym, że zarówno kompilator Ark, jak i system Hongmeng OS będą na razie dostępne tylko w Chinach.

[AKTUALIZACJA] Strona o Hongmeng OS to fake

Pracownicy Huawei przekazali informację, że strona hmxt.org nie została przygotowana przez ich firmę. Na razie nie wiadomo kto i dlaczego ją stworzył.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.