Szefowie Huawei od kilku dni dwoją się i troją, żeby załagodzić skutki rozporządzenia wprowadzonego przez Donalda Trumpa. Google musi zaprzestać współpracę z chińską firmą, co oznacza kłopoty z aktualizacją Androida. Dlatego Huawei przyspieszył premierę własnego systemu operacyjnego, który m.in. potrafi uruchomić aplikacje napisane na Androida.

Chińczycy uważają, że rząd Stanów Zjednoczonych ich nie docenia. Huawei uważa, że może normalnie funkcjonować na rynku urządzeń mobilnych bez współpracy z amerykańskimi partnerami. Aktualnie chiński gigant zmaga się ze skutkami końca współpracy z Google. Huawei ma niecałe 90 dni na przygotowanie się do funkcjonowania bez wsparcia ze strony USA. Dlatego w sieci znowu pojawiły się plotki dotyczące autorskiego systemu operacyjnego o nazwie Hongmeng OS. Szczerze mówiąc nie wiem czy tak będzie nazywać się “chiński Android”. Teraz nie ma to najmniejszego znaczenia. Jednak Richard Yu (jeden z dyrektorów wykonawczych Huawei) oficjalnie powiedział, że jego firma przymierza się do premiery własnego systemu operacyjnego. Ma ona nastąpić jesienią tego roku, ale może zostać przesunięta najpóźniej na wiosnę 2020.

Huawei twierdzi, że ma ciekawą alternatywę na Androida

Chińczycy zapewniają nas, że jak najbardziej mają system operacyjny, który z powodzeniem może zastąpić Androida. W sumie szacuje się, że prace nad tym rozwiązaniem trwają od 2012 roku. Przez ten czas Huawei udało się stworzyć oprogramowanie, które bez żadnych problemów uruchamia aplikacje napisane z myślą o Androidzie. Natomiast jeśli plik apk zostanie odpowiednio skompilowany, to tak przygotowana aplikacja ma działać o 60% szybciej niż na systemie Google. Niemożliwe? Wcale bym się nie zdziwił, gdyby OS Huawei korzystał ze specjalnych instrukcji procesorów Kirin. Z kolei dalej tajemnicą poliszynela pozostaje informacje na temat tego, czym tak naprawdę jest chiński system operacyjny. Czy Huawei napisał go od podstaw? A może jest to mocno zmodyfikowany Android Open Source Project (AOSP)?

Zastanawiam się również nad tym, jak Chińczycy zamierzają dystrybuować nowy system operacyjny. Na pewno będzie on dostępny na nowych smartfonach Huawei. Jednak być może doczekamy się możliwości zmiany systemu na obecnych urządzeniach Huawei/Honor z certyfikowanym Androidem na pokładzie.

Źródło: Forbes

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.