Wszystkie komunikatory internetowe łączy jedno. Do poprawnego działania wymagają połączenia z siecią. Niby jest to oczywiste. Jednak Oppo zamierza wprowadzić komunikator MeshTalk, który działa bez udziału sieci komórkowej, Wi-Fi czy też komunikacji Bluetooth. Zasięg takiej komunikacji to 3 km. Jak to działa?

Chińczycy chcą wprowadzić do swoich smartfonów obsługę komunikatora, który przypomina po części walkie-talkie. Użytkownicy już się przyzwyczaili do tego, że do utrzymania jakiejkolwiek komunikacji potrzebują połączenia z siecią. Co prawda niektóre systemy potrafią działać bez dostępu do zewnętrznej sieci. Jednak w takim przypadku potrzebna jest uruchomiona sieć Wi-Fi. Z kolei Oppo MeshTalk idzie o krok dalej. Chińczycy wpadli na pomysł budowy komunikatora korzystającego z sieci ad hoc LAN, która oferuje zasięg do 3 kilometrów. Ponoć można go osiągnąć nie tylko na otwartej przestrzeni, a również w skomplikowanych środowiskach miejskich.

Oppo MeshTalk może być niezastąpione w naprawdę krytycznych sytuacjach

Po głowach pewnie chodzi Wam teraz jedno pytanie. Na co to komu? Cóż, tak się uzależniliśmy od stałego dostępu do sieci, że nawet nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez internetu. Jednak miesiąc temu mieszkańcy Szczawnicy przekonali się na własnej skórze co oznacza 100% odcięcie od sieci. Awaria jednego światłowodu sprawiła, że w miejscowości przestały działać prawie wszystkie stacje bazowe oraz łącza stacjonarne. Gdyby zdarzył się w tym czasie nieszczęśliwy wypadek, to poszkodowani mieliby ogromny problem z wezwaniem pomocy. W takim przypadku Oppo MeshTalk sprawdziłoby się idealnie.

Przy czym system ten ma jedną wadę. Niestety działa on w oparciu o specjalny chip, który będzie instalowany tylko i wyłącznie w smartfonach Oppo. Chińczycy jeszcze nie podali żadnych szczegółów technicznych. Jednak możemy się domyślać, że MeshTalk korzysta dosłownie z tzw. sieci kratowej. Oznacza to, że komunikacja pomiędzy dwoma użytkownikami jest przekazywana przez smartfony innych użytkowników. W takim przypadku Chińczycy musieli zadbać o zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. W końcu nie można doprowadzić do sytuacji, w której to możliwe byłoby przechwycenie przekazywanych wiadomości. Problem ten załatwia po części szyfrowanie end-to-end oraz wyłączenie usługi w przypadku wykrycia roota.

Źródło: Oppo

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.