Huawei już od kilku lat pracuje nad autorskim systemem operacyjnym, który jest przeznaczony na urządzenia mobilne giganta. Pierwsze smartfony z HongMeng OS mają pojawić się w Chinach już jesienią tego roku. Całkiem możliwe, że zawita on również na inne chińskie smartfony. Według chińskiego dziennika Global Times mobilny system operacyjny Huawei jest również testowany m.in. przez Xiaomi i Oppo.

Obecnie Huawei wydaje się największym poszkodowanym wojny handlowej pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Amerykański Departament Handlu uważa, że to właśnie wszelkiego rodzaju urządzenia z logiem Huawei, stanowią zagrożenie narodowe. Jednak każdy chiński producent smartfonów musi brać pod uwagę możliwość odcięcia od współpracy z amerykańskimi firmami. Oznaczałoby to zerwanie kontaktów biznesowych z Google, co przełożyłoby się na brak certyfikacji Androida na chińskich smartfonach. Dlatego analitycy zaczęli zastanawiać się, czy Huawei nie pracuje przypadkiem nad systemem przeznaczonym dla wszystkich chińskich producentów smartfonów. Dziennik Global Times powołuje się na informatora, który twierdzi, że HongMeng OS jest obecnie testowany nie tylko przez Huawei, ale również przez Xiaomi, Oppo, Vivo oraz nieznaną w Europie firmę Tencent. W testach mają również uczestniczyć chiński operatorzy komórkowi. Wyniki są obiecujące.

Huawei HongMeng OS/Ark OS ma być 60% szybszy od Androida

Chiński gigant szykuje “inwazję” na rynek mobilnych systemów operacyjnych. Ostatnie doniesienia mówią o dostawie miliona urządzeń z testową wersją HongMeng OS. Niestety raport zawierający tę informację nie precyzuje czy są to urządzenia przygotowane do sprzedaży, czy może były one przygotowane dla deweloperów. Jednak potwierdziło się, że system Huawei jest w pełni kompatybilny z wszystkimi aplikacjami na Androida. Firma miała nawet czas na przygotowanie funkcjonalności związanych z bezpieczeństwem i ochroną danych użytkownika.

HongMeng OS najpierw pojawi się w Chinach. Dla Huawei będzie to dobra okazja na przetestowanie nowego systemu operacyjnego na szeroką skalę. Dlatego przedsięwzięciem tym interesują się również chińscy operatorzy. W końcu smartfony nie służą tylko do robienia ładnych zdjęć i szybkiego uruchamiana aplikacji. Urządzenia te muszą również obsługiwać usługi oferowane przez sieci komórkowe. Nie bez znaczenia jest również to, że według ostatnich doniesień, systemem Huawei wzbudził zainteresowanie również innych producentów smartfonów.

Xiaomi i Tencent odmówili komentarza doniesień opublikowanych przez Global Times. Huawei nie ma wyjścia i najprawdopodobniej wprowadzi swój system również w Europie. Chińczycy już zarejestrowali na naszym kontynencie znak handlowy Ark OS. Jednak wątpię, żeby Xiaomi i Oppo zrezygnowali ze sprzedaży urządzeń z Androidem certyfikowanym przez Google. W końcu Europejczycy z wielką chęcią korzystają z Map Google i innych usług amerykańskiego giganta. Dlatego nikt bez zewnętrznego (tj. amerykańskiego) przymusu z nich nie zrezygnuje.

Źródło: Forbes

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.