Kiedyś Internet używany był tylko do przeglądania stron oraz pisania e-maili. Dzisiaj za pomocą tego medium załatwiamy wiele codziennych spraw. Na porządku dziennym jest już bankowość elektroniczna czy też składanie deklaracji podatkowych do Urzędu Skarbowego. Z kolei szkoły oraz uczelnie wspomagają się platformami e-learningowymi. Jednak nie każdy wie, że przez Internet można odbyć również pełnowartościowy kurs, uzyskać za niego certyfikat oraz podnieść w ten sposób swoje klasyfikacje zawodowe.

Studenci uczelni zarówno publicznych, jak i prywatnych przyzwyczaili się do tego, że kontaktują się ze swoimi wykładowcami za pomocą poczty elektronicznej. Natomiast sami wykładowcy chętnie korzystają z platform e-learningowych do przekazywania swoim studentom materiałów dydaktycznych. W tym przypadku najpopularniejsza wdaje się być platforma Moodle, która jest w pełni darmowym rozwiązaniem open source. Uczelnie w takim wypadku najczęściej decydują się na utrzymanie oraz administrowanie własnym serwerem. Osobiście korzystałem z tej platformy zarówno jako student, jak i prowadzący. Moodle dobrze sprawdza się w roli platformy wspierającej kursy stacjonarne. Natomiast prawdziwy e-learning pozwala na wyeliminowanie konieczności fizycznego kontaktu kursanta z wykładowcą czy też instruktorem.

Kursy przez Internet jakościowo nie odbiegają od szkoleń tradycyjnych.

Oczywiście nie mam na myśli tutaj “kursów” w postaci serii nagrań na YouTubie, gdzie oglądamy prezentację oraz słuchamy lektora. Profesjonalna platforma e-learningowa składa się z kilku elementów. Jednym z nich jest oczywiście możliwość korzystania z wcześniej przygotowanych materiałów szkoleniowych udostępnionych w postaci interaktywnych prezentacji zawierających również elementy sprawdzające wiedzę kursanta z niewielkich partii materiałów. W przypadku kursów certyfikowanych dochodzą do tego również testy cząstkowe, które mają za zadanie pomóc kursantowi w przygotowaniu się do egzaminu końcowego. Jednak wiele szkoleń zawodowych oprócz egzaminu teoretycznego wymaga również przeprowadzenie egzaminu praktycznego. Najczęściej realizowane jest to na podstawie nagrania wideo, które później ocenia egzaminator.

E-learning jest dowodem na to, jak Internet likwiduje bariery.

Certyfikowane jednostki edukacyjne, jak chociażby Polska Akademia Kultury i Sportu PAKIS, oferują szkolenia e-learningowe nie mogą sobie pozwolić na pobłażliwe traktowanie kursantów internetowych i wydawanie certyfikatów bez należytej weryfikacji ich wiedzy i umiejętności. E-learning w tym przypadku jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które w przypadku uczestnictwa w kursie stacjonarnym musiałyby ponieść dodatkowe koszty związane z dojazdem oraz zakwaterowaniem. Kursy internetowe są również z reguły tańsze, ponieważ jednostka edukacyjna może dzięki dobrze przygotowanej platformie e-learningowej zoptymalizować koszty utrzymania. Jednak przygotowanie oraz ciągłe aktualizowanie profesjonalnych materiałów dydaktycznych również jest kosztowne, zatem powinniście uważać w przypadku podejrzanie tanich ofert. Jeżeli macie wątpliwości dotyczące prawdziwości przeglądanej oferty, zawsze możecie potrudzić się o weryfikację umieszczonego na stronie internetowej certyfikatu.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.