Migracja pomiędzy systemami operacyjnymi to hardcore i dlatego właśnie powstało Windows Migration Assistant od Apple. Jeżeli ktoś z was przesiadał się kiedyś na inny system operacyjny, to wiecie, jak ciężko przenosi się dane. Trzeba wszystko konfigurować jeszcze raz, przepisywać, kopiować. Nie ma jeszcze narzędzia, które pozwoliłoby na swobodną migrację pomiędzy największymi gigantami systemów operacyjnych. Okazuje się jednak, że pojawiają się narzędzia, które przynajmniej pozwalają na przenoszenie się pomiędzy konkretnymi systemami.

Firma Apple ma takie narzędzie, które pozwala na przeniesienie danych z systemu Windows do systemów na komputery Mac. Aplikacja pozwala na przetransferowanie z okienek danych kont, plików, wiadomości czy kontaktów oraz kalendarzy. Właśnie jej wersja pojawiła się dla systemu macOS Big Sur. Jest to o tyle ciekawe, że narzędzie to od lat pozwala na wygodne przejście z komputera z Windows na Maca. Na pewno znajdzie swoich zwolenników i w przypadku najnowszej aktualizacji systemu od Apple.

Windows Migration Assistant doczekała się w tym tygodniu aktualizacji.

Najnowsza wersja oznaczona jest numerkiem 2.3.0.0 i wprowadza wsparcie dla macOS Big Sur. Wprowadzono je kilka dni temu. Co ciekawe, nowa wersja aplikacji działa tylko i wyłącznie z systemem macOS Big Sur. Warto zwrócić uwagę, na jeden szczególny aspekt, zanim sięgniecie po to narzędzie. Jeżeli chcielibyście zrobić transfer danych z okienek do starszej wersji systemu Apple, to musicie skorzystać ze starszego wydania apki. Asystent Migracji od Apple w nowej wersji nie jest kompatybilny wstecz. MacOS Big Sur, wydany 12 listopada, to duża aktualizacja, która wprowadza przeprojektowany wygląd komputera Mac z Centrum sterowania w stylu iOS i nowymi opcjami widżetów. Safari jest szybsze i bardziej wydajne na baterii, ma nowe zabezpieczenia prywatności i opcję tłumaczenia, a także obsługuje odtwarzanie w YouTube w jakości 4K.

Windows Migration Assistant pozwala szybko i wygodnie przenieść dane z komputera z Windows na Maca.

Nie jest może to klonowanie systemu, ale to zawsze coś. Dane zawsze można skopiować (takie jak pliki, czy dane przeglądarki). Asystent pozwala na przenoszenie kont użytkowników wraz z plikami, wiadomościami, kalendarzami czy też listami kontaktów. Operacja jest bardzo prosta. Na początek narzędzie należy uruchomić na komputerze z Windows. Oczywiście wykonujemy wszystkie czynności wyświetlane na ekranie. Po zakończeniu procesu Apple radzi użytkownikom, aby autoryzowali Maca do zakupów w iTunes Store. 

Windows Migration Assistant przenosi dane w konkretny sposób.

Gdy przeniesiesz swoje dane z komputera PC na Maca i zalogujesz się na swoim koncie użytkownika na Macu, znajdziesz te dane w miejscach wymienionych poniżej:

Własny obrazek biurkaUstawiany jest jako obraz biurka na Macu.Aby zmienić obrazek, wybierz polecenie menu Apple  > Preferencje systemowe, kliknij w Wygaszacz i Biurko, a następnie kliknij w Biurko.
Wiadomości pocztoweW aplikacji Mail .
KontaktyW aplikacji Kontakty .
KalendarzeW aplikacji Kalendarz .
Zakładki z przeglądarki Internetu, ulubione witryny i strona domowaUstawione w aplikacji Safari .
Muzyka na Twoim PCW aplikacji Muzyka .
Pliki z Twoich głównych folderów Dokumenty, Wideo, Muzyka i ObrazyW folderach Dokumenty, Filmy, Muzyka i Obrazki w Twoim folderze domowym w Finderze.Wybierz w Finderze  polecenie menu Idź > Folder domowy.
Pliki z pulpituPrzeniesione na biurko Maca.
Źródło: https://support.apple.com/

Asystenta Migracji pobierzecie ze specjalnej strony Apple.

Aby uzyskać pomoc dotyczącą przenoszenia danych między komputerem PC z systemem Windows 10 a komputerem Mac, odwiedź stronę pomocy technicznej firmy Apple. Apple ma również wersję zapewniającą bezpośrednią kompatybilność z macOS Sierra i High Sierra oraz oddzielne pobieranie dla macOS Mojave i Catalina.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.