Osoby przyglądające się specyfikacji technicznej nowych smartfonów już dawno zwróciły uwagę na to, że przynajmniej pod kątem cyferek (tj. liczba rdzeni oraz ich częstotliwość pracy) procesory mobilne prześcignęły rozwiązania, które kiedyś stosowaliśmy w naszych komputerach. Qualcomm uważa, że Snapdragon 835 jest pierwszym SoC, który pozwala na budowę wydajnego komputera przenośnego z procesorem ARM. Specjalnie dla takich rozwiązań powstał również Windows 10 S.

Kiedyś korzystaliśmy z komputera tylko w domu, pracy oraz szkole. Było to również dla nas jedyne narzędzie do korzystania z Internetu. Później doszły do tego również laptopy. Jednak prawdziwa rewolucja w konsumpcji danych nadeszła wraz z popularyzacją smartfonów oraz szybkiego Internetu mobilnego. Teraz cały czas jesteśmy online i na bieżąco śledzimy powiadomienia z portali społecznościowych, które wyświetlane są na smartfonie. Wiąże się to oczywiście z natłokiem informacji, ale takie mamy właśnie czasy. Dlatego też wiele osób najczęściej korzysta z Internetu właśnie za pomocą smartfona. Natomiast zwykłe laptopy ewoluowały w kierunku lżejszych i wydajnych ultrabooków. Większość użytkowników nie potrzebuje tak dużej wydajności przy wykonywaniu codziennych zadań. Dlatego też kolejnym krokiem w ewolucji jest Always Connected PC, czyli laptop z procesorem ARM, który jest zawsze podłączony do sieci.

Always Connected PC

Laptopy z procesorami ARM mają zrewolucjonizować sposób, w jaki korzystamy z komputera.

Jedną z najważniejszych cech nowego typu komputerów jest to, że posiadają one zintegrowaną obsługę sieci Wi-Fi oraz komórkowych. Zastosowany moduł pozwala na osiąganie prędkości rzędu 1 Gbit/s, czyli mamy to samo, co we współczesnych flagowcach z najwyższej półki. Dużo ważniejsza jest tutaj bateria, która wystarcza na więcej niż dzień pracy. Oznacza to, że przed wyjściem z domu nie będziemy już sprawdzać, czy spakowaliśmy ładowarkę bądź powerbank. Ankiety przeprowadzone wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych oraz Chin wykazały, że użytkownicy oczekują szybszego dostępu do sieci oraz wydłużenia czasu pracy urządzenia na pojedynczym ładowaniu. Dlatego też są to również dwa najważniejsze aspekty Always Connected PC. Dodatkową zaletą jest błyskawiczne włączenie (a właściwe wybudzenie) komputera. Qualcomm zauważa tutaj słuszną analogię do smartfonów.

Sukces Qualcomma nie byłby możliwy bez współpracy z Microsoftem.

Windows 10 S jest systemem operacyjnym, który został zaprojektowany z myślą o każdej platformie sprzętowej, łącznie z procesorami ARM. Niestety ma on jedno dość istotne ograniczenie. Windows 10 S pozwala na instalację jedynie aplikacji pochodzących ze sklepu Microsoft Store. Wielu osobom to się nie spodoba, ale trzeba pamiętać, że to samo podejście sprawdza się w przypadku smartfonów. Zaletą takiego podejścia jest to, że użytkownik nie musi szukać po Internecie instalatorów aplikacji przygotowanych przez deweloperów na platformę ARM. Mamy również pewność, że każda aplikacja zainstalowana z Microsoft Store będzie dostosowana do Windowsa 10 S oraz zoptymalizowana pod kątem zużycia energii. A to właśnie mechanizmy zarządzające zasilaniem oraz efektywne korzystanie z komunikacji bezprzewodowej są najważniejszymi zadaniami systemu operacyjnego zainstalowanego na Always Connected PC. Przedstawiciel Microsoftu powiedział, że codziennie korzystając z laptopa wyposażonego w Snapdragona 835, musiał go ładować tylko raz w tygodniu. Mam nadzieje, że podobne stwierdzenia usłyszymy od pierwszych recenzentów nowego typu laptopów.

NovaGo LTE

Pierwszym zaprezentowanym laptopem z ARM jest Asus NovaGo.

Asus zawsze był producentem, który jako jeden z pierwszych produkował nowe rodzaje komputerów mobilnych. Były to: netbook (Eee PC), 2-in-1 (Transformer Pad), Windows Touch (Transformer Boot) oraz ultrabook (ZenBook). Teraz przyszedł czas na pierwszego Always Connected PC, którym jest NovaGo. Nikogo nie powinna również dziwić ścisła współpraca Asusa oraz Qualcomma, ponieważ chipsety z rodziny Qualcomm Snapdragon są od lat stosowane w smartfonach Zenfone. Asus zwraca uwagę na fakt, że jest to pierwszy na świecie laptop obsługujący sieci LTE klasy 1 Gbit/s. Jednak żeby NovaGo sprzedawany był we wszystkich krajach, Asus zdecydował się na zastosowanie karty Nano SIM, która jest uzupełnieniem programowej karty eSIM. Laptop NovaGo będzie dostępny w przynajmniej dwóch wersjach. Topowy model będzie posiadać 256 GB pamięci UFS 2.0 oraz 8 GB pamięci RAM. Jego cena wyniesie 799 dolarów. Słabszy wariant z 4 GB pamięci RAM oraz dyskiem 64 GB będzie kosztować 599 dolarów. Akumulator ma wystarczyć na 22 godziny ciągłego odtwarzania materiałów wideo lub do 30 dni w trybie uśpienia. Osoby z duszą artysty oraz tradycjonaliści wolący od klawiatury kartkę papieru i długopis, docenią dołączony rysik oraz obsługę Windows Ink.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.