Microsoft Windows 10 ostatnimi czasy wprowadza coraz więcej usprawnień i udogodnień. Powoli zaczynam wierzyć w założenia, jakie towarzyszyły producentom systemu przy premierze. Windows 10 może być najlepszym systemem od firmy Microsoft, jaki do tej pory wypuszczono na rynek. Trzeba przyznać, że twórcy naprawdę starają się, aby usprawnienia wychodziły często i aby pracowało się na systemie przyjemnie. Osobiście bardzo lubię konsolę Ubuntu w Windows 10. Jest niesamowicie przydatna. Może się okazać, że takich fajnym usprawnień będzie coraz więcej.

Najciekawsze funkcjonalności, które mogą spodobać się użytkownikom, to takie, które sprawią, że będą w stanie zabezpieczyć się przed awarią. Chodzi o system monitorowania usług oraz sprzętu i przeciwdziałanie np.: utracie danych. Taką możliwość będziemy posiadać, kiedy w Windows 10 pojawi się build 20226. Na razie jest jeszcze w wersji testowej, ale niektóre jego założenia naprawdę przykuły moją uwagę.

Według informacji w sieci Microsoft Windows 10 dostanie nową funkcjonalność.

Informacja ukazała się na kanale developerów (dawnym Fast Ring). Pojawiła się tam jakiś czas temu nowa kompilacja systemu Windows 10. Nie byłoby w tym nić ciekawego, gdyby nie fakt, że posiada ona bardzo ciekawy moduł, którego wcześniej nie było w systemie. Wprowadzona przez nią nowość to monitorowanie stanu dysków. Każde dodatkowe monitorowanie funkcji systemowych to fantastyczna sprawa. Dobrze zrobiony monitoring pomaga przeciwdziałać różnego rodzaju awariom i przygotować odpowiednie możliwości składowania i backupu danych. Nowy moduł w Windows 10 ma za zadanie wykrywać błędy na NVMe SSD i powiadamiać użytkownika, aby ten miał wystarczający czas na zareagowanie.

Microsoft Windows 10 w nowej kompilacji to masa nowości, ale moduł do monitorowania SSD jest najciekawszy.

Każdy, komu uszkodził się kiedykolwiek dysk, wie jak ciężkie i kosztowane może być odzyskanie danych. Moja koleżanka ze studiów uszkodziła dysk przed obroną dyplomu. Straciła dane z przebiegu studiów, wszystkie projekty i… oczywiście pracę magisterską. Koszt odzyskiwania był tak wysokie, że darowała sobie recovery. Doszła do wniosku, że szybciej i taniej napisze pracę od nowa (aczkolwiek łatwo nie było, bo straciła także wyniki badań). Były to czasy, kiedy nikt głośno nie mówił o konieczności robienia kopii zapasowych. Nowa funkcja w build 20226 ma pomóc zapobiec takim akcjom.

Microsoft Windows 10 będzie wykrywać nieprawidłowości na dyskach NVMe SSD.

Ma ona powiadamiać użytkowników o nieprawidłowościach, aby mieli czas zareagować na nie i zarchiwizować dane. Wykonanie kopii zapasowej jest warunkiem koniecznym i powinno w przypadku takiego alerty zostać wykonane bezzwłocznie (jeżeli nie robimy tego stale). Jeżeli system wykryje jakieś nieprawidłowości, to w nowej kompilacji wyświetli specjalistyczne powiadomienie. Jego uruchomienie ma prowadzić do właściwości dysku, a na tej stronie zobaczymy więcej informacji.

Microsoft Windows 10, SSD,
Źródło: https://blogs.windows.com/

Kolejną nowością w Microsoft Windows 10 mają być zmiany w aplikacji Twój telefon.

Według nowego buildu, do aplikacji Twój telefon trafiła nowa strona ustawień. Pozwala ona połączyć nowe urządzenie, usunąć stare i z łatwością przełączać się między urządzeniami wewnątrz aplikacji. Dodano też nowe ulepszenia wizualne na liście urządzeń. Co ciekawe, każde z nich jest teraz możliwe do zidentyfikowania na swojej własnej karcie urządzenia wraz z własnym synchronizowanym tłem ekranu. Wygląda to bardzo elegancko i nowocześnie. Oczywiście, minie pewnie trochę czasu, zanim pojawi się w wersji stabilnej. Na tę chwilę jest bardzo powoli udostępniana Insiderom.

Microsoft Windows 10, SSD,
Źródło: https://blogs.windows.com/

Zmian i poprawek w Microsoft Windows 10 jest znacznie więcej.

Po pierwsze, firma Microsoft zaczyna wdrażać zmianę, która wyłączy synchronizację motywu. To właśnie, w ramach tego nie będziemy dłużej widzieć “Motywu” jako opcji w ustawieniach synchronizacji. Co więcej, zmiany tła nie będą synchronizowane pomiędzy urządzeniami. Jeżeli do tej pory używaliście synchronizacji motywu, podczas konfiguracji nowego PC lub konta będzie dostępne jednorazowe pobranie ostatnio zapisanego, zsynchronizowanego tła ekranu do %LOCALAPPDATA%\Microsoft\Windows\WallpaperBackup.

Co więcej w Microsoft Windows 10 pojawią się zmiany związane z aplikacją Explorer.

Ta aplikacja otrzymała aktualizację, dzięki której po kliknięciu prawym przyciskiem pliku spakowanego za pomocą ZIP w OneDrive, który jest ustawiony jako tylko online. Później zobaczymy opcję “Wypakuj wszystko”, tak jak gdyby plik był dostępny lokalnie na PC. Ciekawostką może być też to, że w nowej kompilacji zostały zaktualizowane opcje DNS. Teraz funkcja ta pozwala na to, żeby wpisy statycznego DNS były wymagane przy wprowadzaniu statycznego IP i aby brama sieciowa nie była wymaganym polem. Jeżeli jesteście ciekawi reszty zmian w Microsoft Windows 10, to możecie znaleźć je w sieci.Microsoft udostępnił listę poprawek, zmian, nowości na swoim oficjalnym blogu. Mamy nadzieję, że lista zmian wam się spodoba i znajdziecie ciekawe moduły dla siebie.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.