Sieć 5G oznacza nie tylko szybszy internet. Nowa technologia oznacza również nowe zastosowania dla sieci komórkowych w przemyśle i rozrywce. Norweski operator eksperymentuje właśnie z zastosowaniem sieci 5G do streamowania filmów w kinie. Czy sieci komórkowe zastąpią w niedalekiej przyszłości tradycyjne projektory?

Większość osób uważa, że nowa generacja sieci komórkowych będzie używana głównie przez użytkowników nowych smartfonów. Jednak prawda jest trochę inna. Sieci 5G przyczynią się do rozwoju gospodarki opartej na szybkiej wymianie dużych porcji informacji. Będą one również stosowane jako przyłącza do internetu dla biur, autobusów, pociągów oraz kin. W norweskim mieście Oslo operator Telia uruchomił pod koniec zeszłego roku pilotażową sieć 5G. Natomiast tamtejsze kino Odeon zdecydowało się na przetestowanie rozwiązań oferowanych przez nową technologię. 5G używane jest do streamowania filmów w czasie rzeczywistym, pobieraniu ich na lokalne serwery oraz udostępnianie internetu za pośrednictwem Wi-Fi.

5G kontra światłowód – która technologia ma większą przyszłość?

Technologia 5G ma mieć wiele nowych zastosowań, do których sieci obecne 4G LTE niezbyt się nadają. Jednak biura oraz kina równie dobrze mogłyby korzystać z internetu za pomocą łączy światłowodowych. Jest z tym jednak jeden problem. Pojedyncza stacja bazowa 5G bez większych problemów obsłuży kilka firm. Natomiast w przypadku internetu światłowodowego operator musiałby doprowadzić nowoczesną infrastrukturę do każdego z klientów osobno. Dlatego w niektórych przypadkach inwestycja w sieć 5G może być bardziej opłacalna niż budowa sieci FTTH/FTTB.

Norweskie kino twierdzi, że technologia 5G bez najmniejszych problemów radzi sobie ze strumieniowaniem filmów w wysokiej rozdzielczości. Jednak jest ona używana przede wszystkim do pobierania materiałów na lokalne serwery. Aktualnie kino korzysta jeszcze z redundantnego łącza stacjonarnego. Przy czym 5G oferuje dużo większe prędkości pobierania danych. Telia uruchomiła pilotażową sieć nowej generacji w paśmie 3,7 GHz. Operator pochwalił się uzyskaniem prędkości 2,2 Gbit/s oraz opóźnień pomiędzy 7, a 8 milisekundami.

Źródło: ZDNet

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.