Dzisiaj, chciałbym się podzielić z Wami znalezionym w sieci filmikiem. Zastanawialiście się kiedyś, jak to by było uruchomić pełny system operacyjny na jakimś mniejszym i teoretycznie nieprzystosowany do tego urządzeniu. Jak kiedyś myślałem o zainstalowaniu Linuxa na jakimś tosterze. Nie powiem, dalej mi chodzi to po głowie, ale nie mam na to czasu. Jednakże postawienie systemu na Apple Watchu to już bardziej realna sprawa.

Apple Watch posiada procesor 520 MHz, 512 MB RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej. Mało to nie jest. Zaczynałem od gorszego sprzętu na desktopie jakieś 20 lat temu i… uciągnął pełny system operacyjny. Co prawda by to Windows 3.11, a później Windows 95, ale dało radę. Prawda jest taka, że aby Windows 95 wstał i chodził w miarę płynnie, potrzebny był… uwaga… 25 razy wolniejszy sprzęt niż Apple Watch.

19Teoretycznie taki Apple Watch bez niczego powinien udźwignąć system pokroju Windows 95, a może nawet dokładnie tę wersję systemu Microsoft.

Oczywiście, wszyscy posiadacze urządzeń Apple dobrze wiedzą, że firma nie zezwala na zainstalowanie dowolnego systemu na swoim sprzęcie, ale nie jest to niemożliwe. Niejednokrotnie stawiałem Windows na MacBooku. Człowieczek, który nazywa się Nick Lee, poszedł o krok dalej i zainstalował Windows 95 na Apple Watch. Osobiście nie wiem po co, bo Windows 95 to stare padło, ale udało mu się. Użył do tego dwóch aplikacji: WatchKit oraz emulatora Bochs x86.

Niestety, proces emulacji nie jest zbyt wydajny i Apple Watch z emulatorem plus systemem Windows 95 uruchamia się aż godzinę. Fajne do zabawy, ale do funkcjonowania nie bardzo. Lee miał również problem z wyłączenie ekranu, gdy nie jest używany.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.