W minionym półroczu Internet w Polsce znacznie przyspieszył w porównaniu do ostatnich sześciu miesięcy 2020 roku. W przypadku Internetu domowego wystąpił wzrost średniej prędkości pobierania danych o 19,4% (z 64,9 Mb/s do 77,5 Mb/s), a mobilnego o 25,2% (z 28,6 Mb/s do 35,8 Mb/s). W przypadku sieci 5G, średnie prędkości pobierania danych są od dwóch do pięciu razy wyższe w porównaniu z wynikami dla wszystkich technologii mobilnych.

Ranking za pierwsze półrocze 2021 roku powstał na podstawie 23,5 mln pomiarów (w tym 5,5 mln w aplikacjach mobilnych). Dane te dotyczą użytkowników z Polski.

INEA na pierwszym miejscu w rankingu dostawców Internetu domowego

Średnia prędkość pobierania danych dla wszystkich dostawców Internetu domowego za I półrocze 2021 roku wynosi 77,5 Mb/s. Wynik ten jest o 19,4% wyższy w porównaniu z II półroczem 2020 roku.

Największą prędkość pobierania danych w rankingu Internetu domowego uzyskali klienci operatora INEA (~158 Mb/s). Poziom 150 Mb/s przekroczyli również klienci UPC, co stawia go na pierwszym miejscu wśród operatorów ogólnopolskich. Kolejne miejsca uzyskali: T-Mobile z wynikiem powyżej 140 Mb/s i Vectra (~130 Mb/s). Porównanie wyników dla czołówki dostawców Internetu domowego przedstawia poniższa tabela. Największe przyspieszenie prędkości pobierania danych zanotowała Vectra.

Netia z najszybszym Internetem światłowodowym (FTTH)

Półroczny ranking FTTH powstał na podstawie ponad 2,4 mln pomiarów, co stanowi 17,2% wyników spośród wszystkich łączy stacjonarnych na terenie Polski. Średnia prędkość łączy światłowodowych w pierwszym półroczu 2021 roku wyniosła 171,5 Mb/s, co przekłada się na wzrost o 10,4% w odniesieniu do poprzedniego okresu (tj. drugiego półrocza 2020 roku).

Ze względu na reprezentatywność w kontekście liczby testów, ranking światłowodowy FTTH uwzględnia operatorów, którzy znajdują się w rankingu Internetu domowego dla całej Polski. Na jego czele znajduje się Netia z wynikiem powyżej 180 Mb/s. Drugie i trzecie miejsce należą do Orange i INEA, przy czym wyniki tych operatorów są niewiele niższe. Poza podium znalazło się T-Mobile (~145 Mb/s).

T-Mobile liderem wśród dostawców Internetu mobilnego

W półrocznym rankingu Internetu mobilnego widoczne jest znaczne przyspieszenie u wszystkich dostawców. Średnia prędkość pobierania danych wyniosła 35,8 Mb/s, co przekłada się na przyspieszenie o 25,2% względem poprzedniego okresu (tj. drugiego półrocza 2020 roku).

Na pierwszym miejscu z wynikiem 44 Mb/s znajduje się T-Mobile. Drugie miejsce należy do Orange (37,8 Mb/s), a trzecie do Play z wynikiem 33,5 Mb/s. Poza podium znalazł się Plus (29,7 Mb/s). Wyniki te odnoszą się do testów wykonanych na urządzeniach mobilnych w technologiach 3G, 4G LTE oraz 5G.

5G najszybsze w Plusie

W 2020 roku wszyscy polscy operatorzy komórkowi uruchomili sieci piątej generacji. Plus w swoim 5G wykorzystał technikę TDD (ang. Time Division Duplex) z wydzielonym pasmem 2600 MHz. Pozostali operatorzy uruchomili sieci następnej generacji w technice DSS (ang. Dynamic Spectrum Sharing) w dynamicznie współdzielonym z LTE paśmie częstotliwości 2100 MHz.

Jako ciekawostkę przygotowaliśmy wyniki operatorów na podstawie testów użytkowników platformy SpeedTest.pl, wykonanych w zasięgu sieci 5G w pierwszym półroczu 2021. Największą średnią prędkość pobierania danych przy jednocześnie najwyższym udziale liczby testów uzyskał Plus. Porównując wyniki 5G do średnich ze wszystkich technologii mobilnych u danego operatora, Plus osiągnął wynik blisko pięć razy wyższy, a pozostali operatorzy około dwa razy wyższy. Powodem znacznej przewagi Plusa jest oferowanie usług 5G w paśmie TDD 2600 MHz.

Udział testów w technologii 5G w Polsce jest wciąż niewielki i na koniec minionego półrocza wyniósł 1,5%.

testy 5G SpeedTest.pl

Smartfony Samsunga z największym udziałem testów 5G

Jeszcze rok temu producenci smartfonów przygotowywali dwa warianty tego samego urządzenia, tj. z modemem 4G LTE oraz 5G. Nowa generacja układów scalonych to zmieniła. Aktualnie niemalże każdy nowy smartfon pojawiający się na rynku obsługuje 5G. Nie oznacza to jednak, że zadziała on w sieci 5G każdego operatora, ale i to już niedługo może się zmienić. 

Najpopularniejszym smartfonem 5G według liczby testów jest Samsung Galaxy S20 FE 5G, który jest najtańszym modelem wśród urządzeń z serii Galaxy S20. Kolejnymi pod kątem popularności są flagowce Samsunga z serii Galaxy S21.

Jeśli chodzi o dostawców terminali, smartfony Samsunga miały największy (ponad 45%) udział w testach wykonanych przez użytkowników platformy SpeedTest.pl w zasięgu technologii 5G w Polsce w pierwszej połowie 2021. Drugi jest Xiaomi (ponad 15%), a trzeci Apple (blisko 15%).

Zasady ogólne

  1. Nazwę operatora określamy na podstawie publicznego adresu IP użytkownika z informacji dostępnych w RIPE lub przekazanych od operatora.
  2. Przed wyznaczeniem średnich wartości w publikowanych rankingach i statystykach, agregujemy surowe wyniki dla operatora, użytkownika, lokalizacji i technologii połączenia w ustalonym czasie. Dzięki temu uśredniamy nadmiarowe wyniki pomiarów, wykonane przez pojedynczych użytkowników, które mogłyby wpłynąć na wyniki rankingów.
  3. Operator ogólnopolski (sieć ogólnopolska) jest definiowany jako operator z udziałem liczby testów powyżej 0,5% w każdym z co najmniej połowy województw w Polsce w danej kategorii rankingu.
  4. Zasady i warunki komercyjnego wykorzystania powyższych wyników w kontekście znaku handlowego SPEED TEST określa każdorazowo V-SPEED Sp. z o.o. Komercyjne wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody V-SPEED Sp. z o.o. jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych i prasie.
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.