Unijny program WiFi4EU polega na finansowaniu hotspotów Wi-Fi udostępniających darmowy internet w miejscach publicznych. W zeszłym tygodniu odbył się drugi nabór wniosków, w którym jest do rozdysponowania aż 51 milionów euro. Już teraz wiadomo, że europejskie gminy złożyły wnioski, których realizacja trzykrotnie przekroczyłaby dostępny budżet. Listę gmin, które dostaną szansę na budowę darmowego Wi-Fi poznamy w maju.

Unia Europejska przeznaczyła na drugą turę naboru wniosków 3 400 voucherów, każdy o wartości 15 tysięcy euro. Pieniądze te są przeznaczone na zakup potrzebnego sprzętu oraz jego instalację. Przy czym program zakłada wybór wysokiej klasy sprzętu. Oznacza to, że nie ma mowy o kupnie zwykłego routera Wi-Fi w pobliskim sklepie komputerowym. Z kolei wnioskodawca (w tym przypadku jest to gmina) zobowiązany jest do utrzymania zakupionego sprzętu w dobrym stanie technicznym oraz opłacenia łącza internetowego.

W ciągu 10 sekund wpłynęło blisko 4 tys. wniosków na dofinansowanie darmowego Wi-Fi

Przy naborach do programu WiFi4EU obowiązuje zasada “kto pierwszy ten lepszy”. Przy czym gminy z jednego kraju mogą uzyskać od 15 do 510 voucherów. Dlatego nie jest powiedziane, że 51 milionów euro rozdysponowano w 10 sekund. Całkiem możliwe, że pieniądze uzyskają również gminy, które złożyły wniosek trochę później. Nabór trwał od godz. 13 4 kwietnia do godziny 17 5 kwietnia. Komisja Europejska poinformowała, że w sumie wpłynęło ponad 10 tysięcy wniosków. Pochodziły one z 23 tysięcy gmin z wszystkich krajów członkowskich.

Pierwszy nabór odbył się w listopadzie 2018 roku. Rozdysponowano wtedy 2800 voucherów o sumarycznej wartości 42 milionów euro. 130 z nich trafiło do polskich gmin. Budżet programu wynosi 120 milionów euro na lata 2018 – 2020. Oznacza to, że w europejskiej kasie zostało jeszcze 27 milionów euro na trzeci nabór wniosków. Starczą one na ufundowanie darmowego Wi-Fi w 1 800 europejskich gminach.

Źródło: Komisja Europejska

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.