Darmowy Internet w całej Unii Europejskiej? Brzmi trochę niesamowicie, ale idea jest sensowna. Projekt WiFi4EU ma na celu stworzenie sieci darmowych hotspotów Wi-Fi w każdym mieście oraz każdej wiosce we wszystkich krajach członkowskich. Oczywiście priorytet będą miały te miejscowości, gdzie aktualnie nie ma dostępu do Internetu lub jest on rzadkością.

Projekt WiFi4EU nie ma również na celu stworzenie międzynarodowej sieci Wi-Fi, która byłaby dostępna dosłownie wszędzie. Tak łatwo dostępny darmowy Internet zaburzyłby aktualnie działający rynek telekomunikacyjny. Unia Europejska chce, aby każdy europejczyk miał możliwość skorzystania z Internetu. Dlatego też na dofinansowanie instalacji darmowych hotspotów Wi-Fi zostanie przeznaczonych 120 milionów euro. Szacuje się, że kwota ta wystarczy na inwestycje w 6 000 – 8 000 miejscowości. Dzięki temu w roku 2020 mamy mieć dostępny darmowy Internet w głównych miejscach życia publicznego, takich jak place, parki, pizzerie, kawiarnie, szpitale, urzędy itd.

Inicjatywa WiFi4EU jest częścią strategii Digital Single Market.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiedział tę strategię w maju 2015 roku. W ramach niej zniesione zostały między innymi opłaty roamingowe na terenie Unii Europejskiej, czy też zdecydowano się na przeznaczenie pasma 700 MHz na sieci komórkowe nowej generacji. Wróćmy jednak do tematu. Na czym dokładnie ma polegać program WiFi4EU? Przecież dobrze wiemy, że nie ma nic za darmo, a darmowe sieci Wi-Fi szybko się zapychają i przestają spełniać swoją funkcję. Również nikt nie podłączy charytatywnie łącza internetowego o dobrych parametrach.

WiFi4EU

O dofinansowanie na budowę darmowych hotspotów Wi-Fi mogą wnioskować podmioty realizujące misję publiczną, czyli np. gminy, ośrodki zdrowia, uczelnie, szkoły, biblioteki publiczne itp. Środki będą mogły być przeznaczone tylko i wyłącznie na zakup sprzętu oraz jego instalację. Natomiast wnioskodawca będzie musiał już sam opłacić koszty utrzymania łącza internetowego (czyli abonament) oraz sprzętu w dobrym stanie technicznym. Miejmy nadzieję, że nie zniechęci to urzędników do składania wniosków o dofinansowanie.

Jak projekt WiFi4EU wystartuje już w Waszej miejscowości, to zachęcamy Was do przetestowania prędkości darmowego Internetu od Unii Europejskiej za pomocą naszego testera dostępnego na stronie internetowej lub za pomocą aplikacji mobilnej.

Google Play Speed Test

Źródło: ZDNet, Komisja Europejska

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.