Netia wystartowała właśnie z interesującą ofertą hybrydowego dostępu do Internetu 2w1. To nowe na polskim rynku rozwiązanie agreguje możliwości łącza miedzianego (technologia xDSL) z siecią mobilną (LTE). Dzięki temu klienci operatora mają zaobserwować wyższe prędkości oraz poprawiony komfort korzystania z sieci.

Operatorzy cały czas inwestują w budowę sieci światłowodowych. Obecnie to właśnie one oferują najwyższe prędkości oraz najlepszą stabilność połączenia z Internetem. Niestety tego typu inwestycje są czasochłonne. Są też takie miejsca, gdzie nawet pomimo dofinansowania, bywają one nieopłacalne. Dlatego też wiele osób musi w dalszym ciągu korzystać z tego, co mogą zaoferować zwykłe łącza miedziane. Netia stwierdziła, że może “je przyspieszyć” za pomocą sieci mobilnej. Oferta „Hybrydowy internet 2w1” łączy w jedno dwie usługi: zwykły stacjonarny dostęp do Internetu na miedzianych łączach Netii oraz Internet Mobilny LTE z zestawem ODU-IDU 300. Urządzenie IDU (tj. router Wi-Fi) dzieli ruch, czyli sesje internetowe, pomiędzy dwie technologie.

Netia intensywnie inwestuje w modernizację sieci do szybkości światłowodowej 1 Gb/s. Dla domów jednorodzinnych i mieszkań będących poza zasięgiem światłowodu przygotowaliśmy nowatorskie rozwiązanie zwiększające prędkość internetu. Jest to kolejny krok umożliwiający naszym klientom maksymalizację prędkości usług dostępowych na bazie już istniejącej infrastruktury stacjonarnej i sieci komórkowej – powiedział Tomasz Dakowski, Dyrektor Generalny Obszaru B2C w Netii.

Netia jako jedyny operator łączy technologie xDSL i LTE, usługa kosztuje 65 zł miesięcznie

Nowa oferta przeznaczona jest dla klientów korzystających z usługi Internet Max 20/50/100 Mb/s (prędkość zależy od możliwości technicznych w konkretnej lokalizacji), która kosztuje 40 zł miesięcznie. Dokupienie do niego “dopalacza” LTE w postaci zestawu ODU-IDU 300 to wydatek rzędu 25 zł miesięcznie. Za tę kwotę klienci zyskują miesięczny pakiet 100 GB transferu danych w dzień oraz dodatkowo 200 GB w nocy (w godzinach 1:00-8.00). Czysto teoretycznie zestaw ODU-IDU pozwala na pobieranie danych za pośrednictwem sieci LTE z prędkością do 300 Mb/s. W praktyce oznacza to, że urządzenie to posiada modem kategorii 6 oferujący agregację dwóch pasm częstotliwości, transmisję z modulacją 64 QAM w dwóch ortogonalnych kanałach MIMO.

Inni operatorzy również dostrzegli możliwość użycia sieci mobilnych do poprawy komfortu korzystania ze stacjonarnego dostępu do Internetu. UPC dla swoich klientów biznesowych przewiduje możliwość korzystania z LTE w roli awaryjnego łącza. Usługa Internet Backup polega na podłączeniu modemu USB z kartą SIM do routera kablowego. W przypadku wystąpienia awarii sieci stacjonarnej router przełączy się na sieć LTE. Po jej naprawieniu urządzenie automatycznie przekieruje połączenie z Internetem przez sieć stacjonarną. Rozwiązanie to różni się od tego, co oferuje Netia. Tutaj obie technologie podłączenia do globalnej sieci są używane równolegle w celu zwiększenia prędkości.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.