DOCSIS jest popularnym rozwiązaniem, które jest stosowane również przez największych polskich operatorów kablowych. Dzięki niemu dostawcy pokroju UPC i Vectry mogą konkurować z firmami, które bazują na “czystych” rozwiązaniach światłowodowych. Z kolei nowa wersja tej technologi (tj. DOCSIS 4.0) pozwoli na pobieranie danych z prędkością do 10 Gbit/s.

Jeszcze we wrześniu zeszłego roku przedstawiciele Orange i UPC sprzeczali się o to, kto ma prawo korzystać ze stwierdzenia “internet światłowodowy”. Polski oddział Orange wychodzi z założenia, że termin ten powinien być zarezerwowany dla rozwiązań, w których operator doprowadza łącze światłowodowe do samego mieszkania klienta. Z kolei UPC wychodzi z założenia, że liczą się finalne parametry łącza, za które płaci klient. Wygląda na to, że już niedługo tego typu spory nie będą miały najmniejszego sensu. Firma CableLabs poinformowała właśnie, że zakończyła się praca nad specyfikacją standardu DOCSIS 4.0. Jest to o tyle ważne, że rozwiązanie to ma pozwolić na pobieranie danych z prędkością do 10 Gbit/s. Z kolei prędkość wysyłania danych wynosi do 6 Gbit/s. W zasadzie tego typu osiągi nie odbiegają prawie niczym od najszybszych łączy światłowodowych dostępnych na rynku konsumenckim.

DOCSIS 4.0, czyli 10 Gbit/s w hybrydowej sieci światłowodowo-kablowej

Standard DOCSIS wybierany jest przez tych operatorów, którzy już posiadają infrastrukturę opartą na kablach koncentrycznych. Jeżeli instalacja wewnątrz budynku jest dobrej jakości, to pozwala ona na osiągnięcie wysokich przepustowości. Oczywiście, żeby było to możliwe, operator musi najpierw zmodernizować swoją infrastrukturę. W praktyce wygląda to tak, że cała instalacja na zewnątrz budynków korzysta z połączeń światłowodowych. Z kolei tzw. koncentryk znajduje się na ostatnim odcinku, tj. pomiędzy gniazdkiem w domu abonenta a skrzynką rozdzielczą.

Teoretyczną prędkość pobierania danych na poziomie 10 Gbit/s oferował już standard DOCSIS 3.1. Jednak w praktyce operatorzy mieli problem z osiągnięciem takiego wyniku. W praktyce dominują rozwiązania, które oferują około 940 Mbit/s na pobieranie i 40 Mbit/s na wysyłanie danych.

Pierwsza infrastruktura zgodna ze standardem DOCSIS 4.0 powinna pojawić się w 2022 roku.

Źródło: CableLabs

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.