Play oficjalnie uruchomił dzisiaj usługę Czat RCS (Rich Communication Services), która przez wielu nazywana jest “następcą SMS”. Operator zrealizował wdrożenie na bazie własnej platformy, która nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji. Wszystko działa z poziomu aplikacji używanej do SMS-ów i MMS-ów.

SMS-y oraz MMS-y z biegiem czasu tracą na popularności. Zastępują je komunikatory, które oferują dużo więcej i są darmowe (tj. zużywają tylko pakiet danych). Jednak z wszelkiej maści komunikatorami jest jeden podstawowy problem. Mało kto znajduje się w tak komfortowej sytuacji, w której wszyscy znajomi korzystają z tej samej aplikacji. Jedni wolą Messengera, inni WhatsAppa czy też Skype’a albo Slacka. Z kolei w przyszłości najprawdopodobniej będziemy komunikować się za pomocą Czata RCS, który z poziomu domyślnej aplikacji do wiadomości oferuje najważniejsze funkcjonalności znane Wam z komunikatorów. Play chce być na tym polu pionierem w Polsce i już dzisiaj zachęca swoich klientów do używania nowej usługi, która co najważniejsze, jest kompatybilna ze zwykłymi SMS-ami.

Czat RCS w sieci Play działa na własnej platformie operatora

Jeżeli interesujecie się tym tematem, to pewnie wiecie, że RCS działa już od jakiegoś czasu na urządzeniach z Androidem 10 w sieciach Orange i T-Mobile. Jednak ich wprowadzenie odbyło się “po cichu” i obaj operatorzy nie wydali w tej sprawie oficjalnych komunikatów. Całkiem możliwe, że RCS w tych sieciach działała jeszcze na zasadzie usługi testowej. Przy czym wymagana jest tutaj instalacja aplikacji Wiadomości od Google. W przypadku wielu smartfonów jest to domyślna aplikacja do obsługi SMS-ów.

Z kolei Play wdrożył RCS na bazie własnej platformy i dokładnie opisał możliwości (oraz ograniczenia) nowej usługi. W skrócie pozwala ona na:

  • dodawanie załączników i multimediów (do 100 MB) – zdjęć w wysokiej rozdzielczości, filmów, nagrań głosowych oraz plików,
  • potwierdzanie dostarczenia a także odczytania wiadomości,
  • informowanie o wpisywaniu odpowiedzi przez osobę, z którą korespondujemy,
  • identyfikację po numerze telefonu – niepotrzebne są nicki, loginy, hasła itp.,
  • działanie po Wi-Fi lub danych komórkowych,
  • obsługę czatów grupowych,

Jeżeli odbiorca wiadomości nie korzysta z RCS, to wiadomość może zostać przekonwertowana na SMS-a. To samo się dzieje w przypadku wystąpienia problemu z wysłaniem Czatu RCS.

Usługa w sieci Play nie wymaga aktywacji, czy też comiesięcznych opłat. Korzystanie z Czatu RCS wiąże się jedynie z zużywaniem pakietu danych. Średnio pojedyncza wiadomość waży około 2 kB.

Na chwilę obecną usługa działa na trzech urządzeniach. Są nimi Samsung Galaxy S10, Samsung Galaxy S10+ oraz Samsung Galaxy S10e. Operator deklaruje, że z czasem lista będzie obszerniejsza. Więcej informacji na ten temat znajdziecie pod adresem https://www.play.pl/uslugi/rcs/.

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.