Technologia 5G nie jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla użytkowników smartfonów. Z szybkiego internetu mobilnego będą korzystać również inne urządzenia. Wśród nich znajdzie się także miejsce dla komputerów typu Always Connected. Takim właśnie sprzętem jest laptop Lenovo z procesorem Qualcomm Snapdragon 8cx. Układ ten zapewnia nie tylko szybką łączność 5G, ale w pewnych zastosowaniach jest także wydajniejszy od tradycyjnego CPU Intela Core i5.

Kiedyś wydajność nie szła w parze z energooszczędnością. Jednak jak patrzę na postęp technologiczny, który wydarzył się w ciągu ostatnich 10 lat, to jestem skłonny uwierzyć w to, że w pewnym momencie procesory mobilne wyprą z laptopów układy Intela i AMD. Współczesne smartfony dysponują dość dużą mocą obliczeniową. Pozwala ona na realizację zadań, które kiedyś były zarezerwowane tylko dla komputerów stacjonarnych. Dlatego nie dziwię się, że Qualcomm wierzy w sukces wizji Always Connected PC. Towarzyszy im w tym Lenovo. Obie firmy wychodzą z założenia, że przyszłość przenośnych komputerów osobistych należy do laptopów z procesorami w architekturze ARM. Większość osób podchodzi do tego rozwiązania sceptycznie. W końcu pierwsze komputery ze Snapdragonem 835 nie zrobiły furory. Co prawda oferują one długi czas pracy, ale ich wydajność pozostaje wiele do życzenia. Z kolei nowa generacja oparta jest na platformie Snapdragon 8cx, która swoją wydajnością potrafi przewyższyć Core i5 Intela.

Always Connected PC ze Snapdragonem 8cx nabiera sensu

Na powyższym nagraniu widać porównanie wydajności nowego procesora ARM Qualcomma z Core i5-8250U. Procesor Intela posiada 4 rdzenie (8 wątków) z bazowym zegarem 1,6 GHz i trybem turbo podchodzącym do 3,4 GHz dla jednego rdzenia. Testy wykonane za pomocą benchmarka PCMark 10 pokazują przewagę Snapdragona 8cx zarówno w zastosowaniach aplikacyjnych, jak i graficznych. Tradycyjny procesor Intela okazał się wydajniejszy jedynie w przypadku Excela.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że nowa platforma ARM Qualcomma pozwala na pełną integrację z modemem 5G Snapdragon X55. Jest to pierwszy układ Qualcomma, który obsługuje zarówno sieci 5G, jak i 4G. W przypadku LTE mamy do czynienia z układem 22 kategorii, które pozwala na pobieranie danych z prędkością sięgającą 2,5 Gbit/s. Z kolei tegoroczne smartfony wyposażane są we wcześniejszy modem 5G, jakim jest Snapdragon X50. Chip ten obsługuje jedynie sieci 5G i współpracuje z modemem LTE Snapdragon X24.

Teraz nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na oficjalną premierę pierwszego laptopa Lenovo z układem Snapdragon 8cx. Testy wykonane przez recenzentów zweryfikują wyniki zaprezentowane przez Qualcomma. Mam nadzieję, że wydajne i energooszczędne procesory ARM faktycznie okażą się przyszłością komputerów przenośnych. W końcu długi czas pracy na baterii jest tym, na czym powinno nam w takim sprzęcie najbardziej zależeć.

Źródło: Qualcomm

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.