Qualcomm dość ostro pracuje nad ciągłym usprawnianiem swoich chipsetów, które zapewniają łączność dla najpopularniejszych urządzeń mobilnych dostępnych na rynku. Właśnie dzisiaj został zaprezentowany nowy modem LTE nazwany Snapdragon X24, który oferuje maksymalną prędkość pobierania danych na poziomie 2 Gbit/s. Nowe rozwiązanie zostanie zademonstrowane podczas zbliżających się targów MWC 2018, które odbędą się w Barcelonie. Natomiast pierwsze smartfony z nowym modem mają pojawić się jeszcze w tym roku.

Wszystko wskazuje na to, że Qualcomm zademonstruje nam w okolicach połowy tego roku nowy SoC, który będzie wyposażony w modem Snapdragon X24. Flagowce, które w najbliższym czasie pojawią się na rynku będą wyposażone w Snapdragona 845, który posiada modem Snapdragon X20 kategorii 18 (1,2 Gbit/s). Natomiast nowy układ będzie znacznie szybszy. Mamy tutaj do czynienia z pierwszym zaprezentowanym na świecie urządzeniem LTE kategorii 20, które dzięki połączeniu techniki 4×4 MIMO wraz z agregacją 5 pasm częstotliwości uzyskuje możliwość transmisji 20 strumieni danych o przepływności 100 Mbit/s każdy. Osiągnięta w ten sposób prędkość wynosi aż 2 Gbit/s, ale niestety będzie ona trudna do osiągnięcia w praktyce.

Żaden z operatorów na świecie nie posiada wystarczającej liczby bloków częstotliwości, aby wykorzystać nowy modem Qualcomm Snapdragon X24.

Samo urządzenie potrafi zagregować aż 7 pasm, co wykracza poza definiowane na samym początku możliwości sieci LTE. Dlatego też mamy tutaj do czynienia z rozwiązaniem klasy LTE Advanced Pro, które określane mianem 4,9G jest zapowiedzią możliwości nadchodzących sieci 5G. Qualcomm popracował również nad wysyłaniem danych. W tzw. łączu “w górę” (czyli od smartfona do stacji bazowej), Snapdragon X24 korzysta z agregacji 3 pasm częstotliwości oraz modulacji 256 QAM, co przekłada się na prędkość 316 Mbit/s. Oprócz tego nowy modem korzysta również z promowanego w Stanach Zjednoczonych rozwiązania LAA, które pozwala na uruchomiane stacji bazowych LTE pracujących na nielicencjonowanym paśmie 5 GHz. Qualcomm zapowiedział, że nowy modem znajdzie się w smartfonach, które pojawią się na rynku pod koniec tego roku. Być może wśród nich będzie również Samsung Galaxy Note 9. Jednak jest to tylko moje osobiste przypuszczenie, które nie zostało potwierdzone przez żadne przecieki.

Źródło: Qualcomm (1), (2)

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.