Już niedługo doczekamy się pierwszych premier smartfonów z łącznością 5G, z których niektóre zostaną przedstawione już na nadchodzących targach MWC. W kwestii dostarczania modemów piątej generacji prym wiedzie Qualcomm, który wyposażył swój najnowszy procesor Snapdragon 855 w modem X50. Amerykańskie przedsiębiorstwo nie osiada jednak na laurach – już dziś zaprezentowany został jego następca, czyli modem Snapdragon X55.

Modem Qualcomma coraz szybszy

Najlepiej zacząć od parametru, który dla większości osób będzie najważniejszy – czyli szybkości pobierania. W przypadku Snapdragona X50, wydanego jeszcze w 2016 roku, maksymalna prędkość to około 4,5 gigabitów na sekundę. Nowy modem X55 oferuje poprawę o ponad 50%, pozwalając na pobieranie w tempie 7 Gb/s. Oczywiście w końcowej implementacji sieci 5G liczby te będą jeszcze większe, jednak na razie dobrze wiedzieć, że technologia ta się stale rozwija. W przypadku korzystania tylko z LTE modem Snapdragon X55 oferuje prędkości do 2,5 Gb/s.

Czy taka prędkość jest nam potrzebna w smartfonach? Mimo wszystko obecnie odpowiedź brzmi „raczej nie”, choć oczywiście każdy ucieszyłby się z szybszego przesyłu danych. Jednak X55 to modem przygotowany z myślą nie tylko o smartfonach. Będą z niego korzystać również laptopy, tablety, routery czy zestawy VR – to właśnie te ostatnie będą mieć największe zapotrzebowanie na prędkość transferu.

5G to nie wszystko

Choć oczywiście nowa generacja sieci komórkowych to dla Qualcomma priorytet, w nowym modemie nie mogło zabraknąć wsparcia dla starszych sposobów łączności. W przeciwieństwie do poprzednika, który posiadał oddzielne moduły dla 5G, 4G, 3G i 2G, X55 jest modemem wielomodowym, co oznacza, że wszystkie te elementy znalazły się na jednym chipie. To pozwoli na zajmowanie mniej miejsca oraz większą żywotność baterii. W połączeniu z nową, mniejszą anteną mmWave nowy modem zmieści się w smartfonach o grubości nawet 8 mm. Dodatkowo Snapdragon X55 wspiera współdzielenie widma 5G i 4G, dzięki czemu wdrożenie nowej technologii będzie zarówno prostsze dla operatorów sieci, jak i bardziej bezproblemowe dla użytkowników.

Qualcomm ogłosił, że testowe egzemplarze X55 już zaczęły trafiać do zainteresowanych. Pierwsze smartfony, czy też inne urządzenia z tym modemem, mogą pojawić się jeszcze w tym roku.

Źródło: Qualcomm