Przyszłość Androida na smartfonach Huawei dalej jest zagrożona. Jednak posiadacze modelu Huawei Mate 20 Pro mogą liczyć na jeszcze jedną dużą aktualizację. Google właśnie przywróciło tego smartfona do programu Android 10 Beta.

Huawei musi działać obecnie na wielu frontach w tym samym czasie. Szefowie firmy zapowiedzieli już premierę własnego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych. ARK OS lub HongMeng OS (Chińczycy zarejestrowali ostatnio takie znaki handlowe) pojawi się na rynku najwcześniej jesienią tego roku. Jednak nie oznacza to, że chiński gigant zakończył już współpracę z Google. Departament Handlu Stanów Zjednoczonych wyznaczył 90-dniowy okres przejściowy, który zakończy się dopiero 19 sierpnia. Oznacza to, że do tego czasu Huawei może współpracować z amerykańskimi operatorami telekomunikacyjnymi oraz producentami oprogramowania. Całkiem możliwe, że ten czas wystarczy do zakończenia testów i certyfikacji Androida 10 dla Huawei Mate 20 Pro.

Huawei Mate 20 Pro Android 10 beta

Google i Huawei nie skomentowali powrotu Mate 20 Pro na listę programu Android 10 Beta

W tej chwili ciężko jest spekulować co może oznaczać przywrócenie flagowca Huawei do programu testów beta nowego Androida. Zmiana ta była nieoczekiwana i nie została poprzedzona żadnym komunikatem z któreś ze stron. Huawei Mate 20 Pro wrócił na listę urządzeń uczestniczących w programie Android 10 Beta tak samo, jak z niej zniknął. Jedyne czego możemy być pewni w tej chwili to to, że nowy system Google będzie oficjalnie testowany na chińskim flagowcu. Użytkownicy mogą zatem mieć uzasadnioną nadzieję na otrzymanie aktualizacji. Jednak samo uczestnictwo w testach nie daje na to gwarancji.

Niestety wszystko, co możemy powiedzieć na tę chwilę, to spekulacje. Być może Huawei liczy na uzyskanie porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi. W końcu smartfony, które i tak nie są sprzedawane przez amerykańskich operatorów, nie powinny stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego USA. Z drugiej strony Huawei może chcieć uczestniczyć w testach beta Androida 10, żeby najzwyczajniej w świecie być na bieżąco ze zmianami wprowadzanymi przez Google. W końcu Chińczycy w dalszym ciągu będą mogli korzystać z systemu udostępnianego w ramach programu AOSP (Android Open Source Project). Być może to właśnie on stanowi podwaliny całego ARK OS/HongMeng OS.

Źródło: Android Police

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.