Czym jest kropka kwantowa? Pierwszy raz zainteresowało mnie to jeszcze na studiach, gdy zostałam tam nazwana przez swojego wykładowcę. Teraz taką technologię w najnowszych telewizorach wprowadził Samsung. Technologia nazywa się dokładnie Quantum Dot. O co w niej chodzi i co wyprodukował Samsung?

Kropka kwantowa to nic innego niż półprzewodnikowy nanokryształ. Jej wielkość waha się między 2, a 10 nm. QD, bo taki skrót jest od ich angielskiej nazwy mają właściwości pomiędzy półprzewodnikami i cząstkami kwantowymi. Tak się składa, że Samsung bardzo dobrze wykorzystał tę technologię do swoich nowych telewizorów. Telewizory Samsung SUHD TV wykorzystują autorską wersję technologii Quantum Dot.

photolumin-scence-of-alloyed-quantum-dots

O co tak naprawdę chodziło Samsungowi z wprowadzeniem tej metody? Jej zadaniem jest eliminacja tego, co ekrany LCD boli najbardziej – kiepskiego odwzorowania kolorów i świecącej czerni. Oj, potrafi to drażnić, jak ktoś ma wprawione oko. Wykorzystuje się zatem nanokryształki do emitowania różnych braw. Dzięki temu zakres kolorów, które można uzyskać jest o wiele szerszy niż w przypadki LDC LED, ale to chyba jasne. Okazuje się, że QD pozwala na otrzymanie o wiele głębszej czerni. Co jest jest ciekawsze? Telewizory z technologią QD mają mniejszą chętkę na prąd, a co za tym idzie żrą mniej.

maxresdefault

Nowe telewizory są także bogate w design. Ramki ekranu są ultra cienkie, a tylna ścianka żłobiona na całej swojej powierzchni. Wszystkie telewizory SUHD pracują pod z systemem operacyjny Tizen.