Branża telekomunikacyjna odgrywa znaczącą rolę w walce z efektami pandemii koronawirusa. Dlatego też nikogo nie dziwi to, że w kolejnych wersjach ustawy zwanej Tarczą Antykryzysową pojawiają się zapisy odnoszące do rynku telekomunikacyjnego. Jednak te, które trafiły do najnowszego projektu ustawy, budzą dość dużo wątpliwości. Jedna z poprawek zakłada odwołanie aktualnego Prezesa UKE, którym jest Marcin Cichy.

Aktualnie ze strony Ministerstwa Cyfryzacji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej docierają sprzeczne komunikaty dotyczące stanu prawnego zawieszonej obecnie aukcji na częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Dodatkowo obie strony nie zgadzają się ze sobą w kwestii konieczności uwzględnienia w zasadach aukcji zapisów dotyczących cyberbezpieczeństwa sieci 5G. W skrócie Prezes UKE uważa, że kwestie związane z bezpieczeństwem sieci telekomunikacyjnych powinny być ujęte w osobnych przepisach. Z kolei Ministerstwo Cyfryzacji chce, żeby tego typu wymogi znalazły się w decyzjach rezerwacyjnych na nowe częstotliwości, co zmienia zasady aukcji i powoduje jej automatyczne anulowanie. Więcej informacji na ten temat (wraz z opisami stanowisk obu stron) możecie znaleźć z dedykowanym temu tematowi wpisie.

Przeczytaj również: Ciemne chmury nad 5G w Polsce. Czeka nas odwołanie aukcji. Co dalej?

Tarcza Antykryzysowa 3.0 przewiduje zmianę Prezesa UKE

Podczas prac nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 pojawił się zapis skracający kadencję Prezesa UKE.

Kadencja Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej przypadająca na lata 2016–2021 ulega skróceniu i kończy się po upływie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Oprócz tego, o czym było wiadomo już wcześniej, Tarcza Antykryzysowa 3.0 upraszcza procedurę powoływania Prezesa UKE. Sprowadza się ona do wyeliminowania Senatu z tego trybu.

Prezes UKE nadzoruje także rynek pocztowy. Dlatego też niektórzy łączą fakt wygaszenia bieżącej kadencji z wyborami korespondencyjnymi. Jednak takie łączenie faktów nie jest dla wszystkich zrozumiałe. Bardziej prawdopodobne jest to, że zmiany to wynikają z zawirowań powstałych wokół aukcji na częstotliwości dla sieci 5G.

Źródło: Druki sejmowe

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.