Nowe modele Huawei P40 zostały już zaprezentowane, a wciąż wiele osób zastanawia się, czy warto kupić ten smartfon w aktualnej sytuacji. Huawei ma prostą strategię – zachęca cenami (poza modelem Pro) i licznymi obietnicami. Wśród fanów technologii panują różne podzielne opinie, jak to jednak ma się do funkcjonowania normalnego użytkownika?

Czy kupowanie Huawei w 2020 roku ma sens?

Jeśli chodzi o kontekst – ze względu na ban USA na Huawei, który spowodowany był rzekomym szpiegostwem, chińska marka nie może korzystać z preinstalowanych aplikacji od firmy Google na swoich telefonach. Wyklucza to możliwość użycia Google Gmail, Google Maps (chociaż tutaj jest wiele przesłanek, że jednak nie wyklucza, a jedynie utrudnia), Google Pay (co wbrew temu, co sądzi znaczna część fanów Huawei jest dużym utrudnieniem dla standardowych użytkowników, którzy np. kupują bilety komunikacji miejskiej w aplikacji) i innych usług Google. Problem jest taki, że usługi Google często są potrzebne do korzystania z innych aplikacji, w tym Uber, Uber Eats czy Wolt. W sieci często pojawiają się jednak głosy, że wszystko to (poza standardami płatności), łącznie z YouTube, Netflixem i innymi niezbędnymi aplikacjami możemy zastąpić zamiennikami z AppGallery albo korzystać z usług w przeglądarce.

Huawei bez usług Google – wielkie starcie opinii

W sieci możemy spotkać się ze skrajnymi opiniami – od takich, które bronią Huawei i krytykują (być może całkiem słusznie) działania USA i zachęcają do kupowania sprzętu tej marki, po takie, które mówią, że niezależnie od sytuacji Huawei nie warto kupić w aktualnym stanie. Problem jest taki, że wiele z tych opinii nie odnosi się do faktycznego problemu – problemu zwykłego użytkownika. Wiele z osób, które mają coś do powiedzenia w tej sprawie, to osoby, które muszą korzystać z usług Google w swojej pracy, albo np. nie mają problemu z zainstalowaniem, obejściem czy zastąpieniem usług Google.

Problem jest taki, że zwykły użytkownik przy zakupie oczekuje sprzętu sprawnego, skonfigurowanego i funkcjonalnego. Ciężko sobie wyobrazić, że laik zakupi sprzęt typu „złóż to sam”. Na pewno skusi go niska cena i liczne opinie w stylu „Huawei bez Google to lepszy Huawei”. Problem pojawi się w trakcie użytkowania. Oczywiście to nie znaczy, że smartfony z serii P40 to telefony bezużyteczne, bez grupy docelowej. Na pewno wiele osób zdecyduje się na ich zakup. Jednak to osoby z doświadczeniem i wiedzą technologiczną będą w stanie wyciągnąć z nich najwięcej. Dwa warianty Huawei P40 (Lite i normalny) wyglądają jak produkt, który może świetnie sprawdzić się w rękach odpowiedniego użytkownika i być świetnymi daily-driverami. Nie odbiegają one parametrami, a zyskują ceną. Gorzej jest w sytuacji Huawei P40 Pro. Cena w wynosząca około 4 300 złotych to dużo. Szczególnie w sytuacji, gdzie na świecie panuje kryzys, a zakup luksusowego smartfona spada na drugi plan.

Huawei P40 z szansami na powrót usług Google?

Wiele osób zadaje sobie pytanie nie „czy usługi Google powrócą na smartfony Huawei”, lecz „kiedy usługi Google powrócą na smartfony Huawei”. Wiadomo, że Google wciąż wykazuje wiele niezadowolenia z aktualnego stanu i nie waha się głośno tego komunikować. Amerykańska firma chce zarabiać, a Huawei był świetnym partnerem biznesowym. W momencie, kiedy AppGallery zyska status zupełnie niezależnej platformy, Huawei nie będzie musiał współpracować z Googlem. A prawdopodobnie, jeśli aktualny stan się utrzyma w końcu się to stanie. Huawei wkłada w AppGallery naprawdę wiele zasobów i wygląda na to, że sklep z miesiąca na miesiąc rośnie w siłę. Nie wiadomo jednak nic na temat potencjalnego powrotu Google Play na smartfony Huawei w tym momencie.

Huawei P40 bez usług Google – czy firma wstydzi się ich braku?

Na materiałach promocyjnych i ofertach sprzedaży Huawei P40 Pro możemy zazwyczaj znaleźć oznaczony gwiazdką wpis o treści „smartfon nie posiada fabrycznie instalowanych usług Google Mobile Services”. Oczywiście jest to wpis ulokowany niepokojąco blisko opisu platformy AppGallery, ale bardzo dobrze, że jest. Nie ma sensu oszukiwać użytkowników i wygląda na to, że Huawei nie zamierza. Chociaż w przypadku ich własnych materiałów na oficjalnej stronie chińskiej marki wpis o braku Google Mobile Services ulokowany jest w formie szarego, drobnego druczku na końcu artykułu (artykuł o P40 Lite). Firma stawia jednak duży nacisk na AppGallery i w tym momencie zapewnia, że oferta sklepu poszerzy się o kolejne przydatne aplikacje.