Konsola Nintendo 3DS obchodziła w tym roku swoje 9 urodziny. Pierwszy jej model pojawił się na rynku japońskim w lutym 2011 roku. Od tego momentu minęło sporo czasu, a japońska firma wypuściła na rynek kilka modeli konsoli Switch, która okazał się niezłym hitem. Nic więc dziwnego, że producenci podjęli decyzję o zaprzestaniu produkcji 3DS. W sumie firma sprzedała około 76 mln sztuk tych urządzeń w niemal dziesięć lat. Jest naprawdę bardzo satysfakcjonujący wynik.

Informacja o zakończeniu produkcji 3DS pojawiła się w specjalnym komunikacie dla BBC. Muszę przyznać, że mam niesamowity sentyment do tej konsoli. Mam ją oczywiście w domu i przegrałem na niej godziny w różne wersję Pokemonów. Ten kieszonkowy gadżet był kilka lat temu wielkim hitem i marzeniem każdego nerda. Wszystko dlatego, że 3DS został skonstruowany tak, aby cieszyć oko, za sprawą technologii 3D. Nie jest to, może nie wiadomo jaki wodotrysk, ale kiedy się to pierwszy raz w życiu zobaczyło, to można było dostać orgazmu technologicznego.

Mimo tego, w czasie premiery Nintendo 3DS zostało przyjęte dosyć chłodno.

Dopiero po czasie zyskało na popularności. Na początku koncern oferował w zestawie konsolę z 20 darmowymi grami. Wszystko po to, aby zachęcić ludzi do kupowania produktu. Mimo tego, że była technologiczną rewolucją, nie kradła serc tak, jakby firma oczekiwała. Okazuje się jednak, że 3DS miał już swoje “złote lata” i lepiej nie będzie. Po wyjściu na rynek Switcha wszyscy rzucili się na nowy produkt i 3DS poszło w odstawkę. Od roku Nintendo nie wypuszczało żadnych nowych gier na 3DS. Nic więc dziwnego, że ktoś pomyślał o zaprzestaniu produkcji tego gadżetu.

Nintendo 3DS
Nintendo 3DS

Miło jest jednak, że Nintendo 3DS  znalazła się na 11. miejscu w rankingu najchętniej kupowanych konsol w historii.

Warto też wspomnieć, że firma wypuściła w sumie sześć jej wariantów, a na całym świecie sprzedano 75,87 mln egzemplarzy wszystkich konsol tego typu. Co prawda, Nintendo DS sprzedawało się o wiele lepiej, ale osobiście uważam, że to także dobry wynik. Wszystko dlatego, że oryginalna konsola Nintendo DS wciąż jest największym bestsellerem japońskiego koncernu. Kolejnym powodem zaprzestania produkcji 3DS może być też premiera nowego Switcha, którą koncern zapowiedział na 2012 rok. Wtedy będzie na rynku już wiele modeli nowej konsoli i zapewne już mało kto będzie chciał posiadać 3DS. Trzeba jednak przyznać, że model ten wytarł swoje miejsce w historii gier komputerowych i mocno zapadł w pamięć fanom.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.