Według wielu rankingów Google Chrome jest na tę chwilę najbardziej popularną przeglądarką internetową na świecie. Nic więc dziwnego, że gigant z Mountain View pilnuje tego, aby wypuszczać co jakiś czas bardzo ciekawe nowości, które przyciągną kolejnych pasjonatów. Te, które pojawiły się niedawno na pewno znajdą swoich amatorów. Są bardzo ciekawe i funkcjonalne. Które z nich spodobają się najbardziej? Sami oceńcie.

Chrome jest przeglądarką, z której korzysta najwięcej użytkowników. Oczywiście, wzbudza wiele kontrowersji tak jak i całe Google. Jednakże nie przeszkadza jej to zdobywać kolejnych użytkowników. Szczerze powiedziawszy, mimo tego, że posiadam wiele urządzeń od Apple, to także przesiadam się na Chrome. Twórcy z Google stale rozwijają Chrome, wprowadzając coraz ciekawsze dodatki. Wszystko dlatego, że walką o pozycję na rynku IT trwa bez przerwy. Jedno przespanie i może się okazać się, obudzimy się w świecie, gdzie dominować będzie inny gigant przeglądarek WWW.

Google Chrome czuje na karku coraz cieplejszy oddech Microsoft Edge.

Właśnie dlatego dobrze jest, że programiście Google cały czas pracują nad ulepszeniem swojej aplikacji. Zacznijmy od tego, że w najnowszej aktualizacji — Chrome 85 – pojawi się grupowanie kart. Będzie się ono odbywać na podstawie różnorodnych kryteriów. Do tej pory użytkownicy musieli zająć się tego typu sprawami samodzielnie. Na tę chwilę pojawi się nowa funkcja zwana Tab Groups Auto Create w Chrome Flags. Opis opcji sugeruje, że dzięki niej przeglądarka automatycznie będzie grupować otwierane karty uruchomione z tej samej domeny. Zapewne funkcjonalność spodoba się wszystkich userom, którzy lubią porządek w swoich systemach. Obstawiam jednak, że na tę chwilę jest to opcja jeszcze testowana przez twórców. Mam jednak nadzieję, że opcja ta nie będzie się ograniczać tylko i wyłącznie do domeny.

Google Chrome stara się także zwiększyć bezpieczeństwo swoich użytkowników.

Trzeba przyznać, że jest to bardzo gorący temat od jakiegoś czasu. Od kiedy do sieci przenieśliśmy coraz większą część naszego życia, ważne jest, abyśmy nie zostali zhachowani. Zacznijmy od tego, że  już od ponad roku Chrome ostrzega lub pobieranie blokuje malware i innego rodzaju „ryzykownych plików”. Gigant z Mountain View informuje nawet o tym, że dzięki temu zauważył wyraźną zmianę. Podobno coraz mniejsza liczba złośliwego oprogramowania przesyłana jest poprzez e-maile, dzięki zaawansowanym zabezpieczeniom na systemie mailowym od Google. Na tę chwilę, przeglądarka od Mountain View daje użytkownikom opcję przesyłania „niepewnych” plików do specjalnej chmury. Dzięki niej Google przeskanuje pliki przeznaczonym do wykrywania zagrożeń oprogramowaniem.

Google Chrome

Google Chrome to coraz więcej nowości i coraz lepsze mechanizmy.

Co ciekawe, wraz z premierą iOS 14, do systemu mobilnego Apple wprowadzono zmianę domyślnej przeglądarki. Niestety, na tę chwilę zmiana jeszcze obarczona jest błędem. Po resecie systemu przeglądarka znów zmienia się na Safari. Możliwe, że Apple poprawi to w najbliższym czasie. Apple w iOS 14 dodało do swoich aplikacji na urządzenia z tym systemem widżet, który możemy przypiąć na ekranie głównym. Dzięki niemu możliwe będzie szybkie wyszukiwanie treści w sieci z poziomu pulpitu, a także – uruchomienie Asystenta Google jednym kliknięciem.

Google Chrome ma coraz mocniejszą pozycję na rynku, nawet u konkurencji.

Apple i Microsoft nie mogą już ucinać tego, że Chrome jednak istnieje. Ich użytkownicy zdecydowanie bardziej wolą korzystać z przeglądarki Google niż z ich tworów. Widać to choćby na wykresach z StatCountera. Od początku 2020 roku korzystało z niej 64,51% użytkowników. Safari zajmuje drugie miejsce z wynikiem 17,77%. Jak widać, pomiędzy obiema przeglądarkami jest niesamowita różnica procentowa (w kwestii używalności). Trzecie miejsce zajmuje Mozilla Firefox z wynikiem 4,37%. Przeglądarka Microsoft Edge jest dopiero na 9 miejscu z wynikiem poniżej 1%.

Google Chrome

W naszym kraju także dominuje przeglądarka Google Chrome.

Ma on jednak lepsze wyniki niż na świecie. Z przeglądarki giganta z Mountain View korzystało od początku 2020 roku aż 72,36% użytkowników. Na drugim miejscu jest jednak Mozilla Firefox z wynikiem 10,22%. Wszystko dlatego, że cena urządzeń Apple jest bardzo zaporowa i nie cieszą się one w Polsce taką popularnością, jak w Anglii, czy w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli Polacy kupują sprzęt, to dalej wolą komputery z systemem operacyjnym Windows, oraz smartfony na Google Android. Wielu userów też korzysta z przeglądarki Opera (5,19%), gdzie na całym świecie Opera nie osiągnęła nawet 2%. Zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie króluje zatem przeglądarka Chrome. Pokazuje to, jak silną ma pozycję na rynku i patrząc na różnicę pomiędzy nim a konkurencją — nie zapowiada się na razie na zmiany.

Google Chrome
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.