Zespół pracujący nad systemem Windows 10 znów zabrał się za kwestie bezpieczeństwa. Tym razem pod lupę wzięli proces logowania użytkownika do systemu. Co jednak może się zmienić, to to, że nowy sposób może zastąpić aktualne wymuszenie logowania się hasłem użytkownika.

Nowym pomysłem Microsoftu jest umożliwienie użytkownikom logowania się do systemu za pomocą jednorazowego hasła SMS. Sposób ten sprawdza się idealnie w przypadku autoryzacji przelewów bankowych, który pozwoli całkowicie ominąć potrzebę podawania hasła, PINu lub użycia innych danych przechowywanych w bazie danych, jak na przykład parametry biometryczne. Wszystko po to, by ułatwić użytkownikowi proces logowania, ale także dodatkowo go zabezpieczyć na wypadek wycieku hasła.

Windows SMS Password

Metod logowania jest kilka, lecz jedna jest obligatoryjna

Jak wiemy, system Windows 10 pozwala nam na ustawienie wielu możliwości zabezpieczenia naszego komputera. Do tej puli zaliczamy standardowy PIN, wykorzystanie czytnika linii papilarnych czy funkcji rozpoznawania twarzy. To wszystko niestety są alternatywy, gdyż przy nieudanych próbach, wciąż mamy możliwość zakodowania się jedynym słusznym hasłem do konta Microsoft. Dlatego też twórcy rozważają nowy sposób logowania się, który umożliwiłby zastąpienie stałego hasła zapisanego w plikach na dysku i oprzeć go kompletnie na zewnętrznej autoryzacji. Aktualnie, tę alternatywę otrzymali użytkownicy Windows 10 Home, biorących udział w Insider Program. Tak więc, prawdopodobnym będzie to, że pełną wersję ten funkcjonalności zobaczymy już w marcowej aktualizacji 1903.

Oczywiście, takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Zaletą z pewnością jest bezpieczeństwo, jeśli chodzi o próbę wykradzenia hasła. Niestety gorzej wygląda to od strony wad, szczególnie gdy spojrzymy na ten temat od strony osób w pełni mobilnych. Mówię tu głównie o problemach z siecią, kiedy nie będziemy mogli wysłać prośby o jednorazowy klucz hasła lub gdy rozładuje nam się telefon.

Źródło: ghacks.net

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.