Grupa Cyfrowego Polsatu wyłączyła już ostatnie nadajniki LTE korzystające z pasma 800 MHz. Oznacza to, że klienci Plusa oraz innych operatorów, którzy korzystają z infrastruktury Grupy CP, nie będą już korzystać z najatrakcyjniejszego pasma zasięgowego dla sieci 4G LTE. Zamiast tego operator uruchomił LTE w paśmie 900 MHz. Co to oznacza? Jak się przygotować do zmian?

Na początek warto zrozumieć czym są poszczególne pasma częstotliwości radiowych i jaki mają one wpływ na pracę sieci mobilnych. LTE800, czyli pasmo B20, jest pozostałością po dywidendzie cyfrowej, która została zagospodarowana na potrzeby systemów radiokomunikacji ruchowej. W praktyce skończyło się to tak, że częstotliwości te są używane przez pracujące w Europie sieci LTE. To właśnie dzięki tym częstotliwościom firmy telekomunikacyjne mogły w dość krótkim czasie zbudować sieci 4G o ogólnokrajowym zasięgu. Dlatego osoby, które kupowały smartfony pochodzące z Chin, sprawdzały czy obsługują one pasmo B20 800 MHz. Zdarzało się bowiem tak, że nawet niektóre modele Xiaomi sprzedawane w Polsce, nie obsługiwały LTE800. Teraz klienci Plusa muszą sprawdzić, czy ich sprzęt (tj. smartfon i router) obsługują LTE900, czyli B8.

Wyłączenie LTE800 spowodowane jest wygaśnięciem rezerwacji posiadanej przez Sferię

Sferia, która od października nie sprzedaje usług, a do końca roku wygasi całą swoją działalność detaliczną, złożyła do UKE wniosek o przedłużenie posiadanej rezerwacji częstotliwości na blok 2x 5 MHz z pasma 800 MHz. Urząd Komunikacji Elektronicznej wycenił rezerwację na kolejne 15 lat na kwotę 1,73 mld zł. Cena ta odpowiada średniej cenie za taki blok z ostatniej aukcji częstotliwości na pasmo 800 MHz. Kwota ta była zbyt duża do udźwignięcia przez Grupę CP. Dlatego Sferia wnioskowała do UKE o rozłożenie płatności na raty. Według doniesień mediów Urząd nie zgodził się na takie załatwienie sprawy, więc Polkomtel i reszta Grupy zostali zmuszeni do rezygnacji z LTE800.

Mogłoby się wydawać, że wyłączenie nadajników 800 MHz znacznie pogorszy zasię sieci LTE Plusa i Cyfrowego Polsatu. Jednak Polkomtel znalazł rozwiązanie tego problemu. Operator zabrał się za refarming pasma 900 MHz. Do tej pory było ono używane tylko i wyłącznie do świadczenia usług za pomocą sieci 2G i 3G. Natomiast już jesienią 2017 roku operator uruchomił pierwsze nadajniki korzystające z LTE900. Inwestycja związana z uruchomieniem LTE900 na terenie całej Polski zostanie zakończona jeszcze w tym roku. Polkomtel posiada już ponad 5600 stacji bazowych z siecią 4G pracującą w paśmie 900 MHz, czyli B8.

Klienci Plusa i CP zostali przygotowani do nadchodzących zmian

Polkomtel już od dłuższego czasu przygotowywał klientów Plusa i Cyfrowego Polsatu do zmian, jakie następują w sieci operatora. Stare routery ODU nie obsługują LTE900. Dlatego operatorzy wymienili je na ODU-300, który po aktualizacji oprogramowania, potrafi korzystać z LTE w paśmie 900 MHz. Niestety sprzęt ten nie wspiera LTE2100. Pasmo to było wcześniej zagospodarowane na potrzeby sieci 3G, ale tutaj również jest robiony refarming. Dlatego w ofercie Grupy Cyfrowego Polsatu znajduje się również router Huawei B525 obsługujący zarówno LTE2100, jak i LTE900. Jeżeli z jakichś powodów posiadacie starszy sprzęt, np. ODU-200 i jeszcze go nie wymieniliście, to jak najszybciej skontaktujcie się z operatorem. Powinien on Wam zaproponować bezpłatną wymianę na model, który korzysta z LTE na 900 MHz.

Plus ODU-IDU 300

Polkomtel wprowadza również TDD LTE w paśmie 2600 MHz

To się nazywa prawdziwa rewolucja. Sieci LTE mogą pracować w jednym z dwóch trybów: FDD oraz TDD. Różnią się one sposobem dupleksacji kanału radiowego, czyli rozdzieleniem sygnałów downlinkowych (wysyłanych ze stacji bazowej do użytkownika) od uplinkowych (wysyłanych przez terminal do stacji bazowej). W sieciach FDD odbywa się to poprzez zastosowanie innych bloków częstotliwości. Natomiast TDD polega na wykorzystaniu tego samego bloku częstotliwości do wysyłania i pobierania danych, ale podział odbywa się za pomocą szczelin czasowych. Dodatkowo operator może dostosować współczynnik DL/UL (downlink/uplink) do charakterystyki ruchu generowanego przez użytkowników. FDD nie ma takich możliwości, co czasami prowadzi do nieefektywnego zagospodarowania posiadanych częstotliwości.

UKE 2600 MHz

Polkomtel posiada już łączne paso o szerokości 95 MHz. Przy czym TDD LTE2600 zostało uruchomione na razie na kilkudziesięciu stacjach bazowych na terenie całego kraju. Nowe moduły radiowe i anteny instalowane są w miejscach, gdzie potrzebne jest zwiększenie pojemności sieci. Skorzystają z tego klienci, którzy posiadają modem ODU-IDU 300 oraz nowoczesne smartfony topowych producentów. Na europejskim rynku pojawia się coraz więcej sprzętu obsługującego TDD LTE2600. Dodatkowo urządzenia te pozwalają na agregację pasm z nośnymi TDD i FDD. Rozwiązania tego typu funkcjonują już od dłuższego czasu m.in. w Australii i Stanach Zjednoczonych. TDD LTE jest również popularne pośród chińskich i indyjskich operatorów telefonii komórkowej.

Grupa Cyfrowego Polsatu posiada 60 MHz blok częstotliwości w paśmie 2600 MHz. Został on podzielony w następujący sposób:

  • jedna nośna FDD w bloku 20 MHz,
  • dwie nośne TDD o szerokości 20 MHz każda.

Źródło: Telko.in, informacja prasowa

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.