Wiele osób myśli, że Orange korzysta tylko i wyłącznie z własnej infrastruktury. Nic bardziej mylnego. Tam, gdzie jest to opłacalne, pomarańczowy operator decyduje się na korzystanie z infrastruktury należącej do innego dostawcy. Tak właśnie będzie w Poznaniu, gdzie oferta Internetu światłowodowego Orange dotrze za pomocą infrastruktury sieci Inea. Docelowo współpraca obejmie 150 tys. gospodarstw domowych.

Muszę przyznać, że nie dziwi mnie współpraca Orange Polska oraz Inea. W końcu to właśnie Inea prowadzi od dłuższego czasu w naszych comiesięcznych zestawieniach dostawców Internetu stacjonarnego. Zresztą zupełnie nieopłacalne jest inwestowanie w nową infrastrukturę, skoro można skorzystać z już istniejącej instalacji. Z takiego założenia również wychodzi polski regulator rynku, który nie raz wydawał decyzje nakazujące skorzystania z już istniejącej w danym miejscu infrastruktury. Dlatego właśnie Orange Polska podpisało umowę z Ineą. Dzięki temu z oferty Orange będą mogli skorzystać mieszkańcy poznańskich dzielnic: Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Stare Miasto, osiedla Smochowice oraz okolicznych miejscowości, m.in. Dąbrówki, Swarzędza, Lubonia, Przeźmierowa, czy Suchego Lasu. Usługa będzie dostępna dla pierwszych klientów przed końcem wakacji.

Orange pokryje koszty związane z eksploatacją infrastruktury sieci Inea

Podpisana umowa jest tak naprawdę rozszerzeniem dotychczas prowadzonej współpracy. Do tej pory obaj operatorzy udostępniali sobie nawzajem pętle abonenckie. Natomiast teraz mamy do czynienia z modelem hurtowego dostępu do Internetu BSA za pomocą technologii FTTH “światłowód do domu”. Oznacza to, że łącze światłowodowe jest doprowadzane bezpośrednia do gospodarstwa domowego, w którym instalowany jest specjalny konwerter sygnałów optycznych. Ustalenie pomiędzy operatorami zakładają rozszerzenie współpracy o kolejne obszary tak, żeby do końca 2019 roku objęła ona ok. 370 tys. gospodarstw domowych.

Źródło: Orange

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.