Spółki T-Mobile Polska i INEA podpisały umowę dotyczącą świadczenia usług hurtowych na obszarach POPC. W ten sposób firmy realizują wcześniej ogłoszoną chęć współpracy, która polega na świadczeniu usług T-Mobile na infrastrukturze światłowodowej (FTTH) operatora INEA.

T-Mobile nie jest już operatorem, który świadczy jedynie usługi mobilne. Telekom podjął współpracę z kilkoma dostawcami internetu światłowodowego. Dzięki czemu w ofercie T-Mobile pojawił się internet światłowodowy FTTH, który pozwala na pobieranie danych z prędkością do 900 Mbit/s, a wysyłanie do 300 Mbit/s. W przyszłym roku zasięg nowej usługi zostanie poprawiony. Operator pochwalił się podpisaniem umowy o świadczenie usług w modelu BSA na obszarach, gdzie INEA buduje sieć światłowodową w ramach drugiego konkursu POPC (Program Operacyjny Polska Cyfrowa). Dodatkowo spółki podpisały umowę o partnerstwie technicznym. To INEA będzie odpowiadać za uruchomienie oraz utrzymanie usług T-Mobile.

“Kompleksowa oferta usług dla domu to strategiczny kierunek rozwoju T‑Mobile, dlatego mocno stawiamy na rozwój w tym obszarze. W ostatnich tygodniach ogłosiliśmy nawiązanie współpracy z Amazon, ale równolegle pracujemy nad zwiększeniem zasięgu naszej oferty, stąd rozwój współpracy z kolejnymi partnerami infrastrukturalnymi. Cieszymy się, że dzięki umowie z INEA będziemy mogli zaoferować usługi na najwyższym poziomie technicznym kolejnym klientom”. – Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T‑Mobile Polska

INEA liczy na dalszą współpracę z T-Mobile i chce być liderem infrastruktury FTTH

INEA cały czas poprawia zasięg swojej infrastruktury światłowodowej. Według informacji uzyskanych przez portal branżowy Telko.in operator chce do końca tego roku objąć swoją siecią światłowodową 120 tysięcy gospodarstw domowych. Z kolei do końca 2020 roku liczba ta ma wzrosnąć do 200 tysięcy.

“Bardzo cieszą mnie podpisane umowy. Jestem przekonany, że to tylko początek szerszej współpracy z T‑Mobile Polska. Dzięki wspólnym działaniom przyczynimy się do popularyzacji technologii światłowodowej wśród klientów, a także umożliwimy im dostęp do bogatej palety usług i możliwość większego wyboru spośród ich dostawców. Dla INEA to ważny krok umacniający naszą pozycję lidera otwartej infrastruktury FTTH w Polsce. Zakładamy, że w ciągu 3 lat nasza sieć będzie stanowiła ponad połowę otwartej infrastruktury światłowodowej w Polsce”. – Michał Bartkowiak, Wiceprezes INEA S.A.

T-Mobile podpisało umowę na udostępnienie sieci INEA na czas nieokreślony. Dla operatora jest już to trzeci partner hurtowo udostępniający łącza światłowodowe. Umowa podpisana z Orange (na okres 10 lat) dotyczyła dostępu do 1,7 mln gospodarstw domowych. Z kolei umowa podpisana z Nexera obejmuje 450 tysięcy gospodarstw.

Źródło: T-Mobile, Telko.in

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.