W październiku 2018 roku Andrzej Sapkowski zażądał od studia CD Project RED zapłaty rekompensaty za niekorzystnie zawartą umowę. Początkowo pisarz zażądał od twórców gier o Wiedźminie kwoty w wysokości 60 milionów zł. Spór trwał kilka miesięcy. Jednak stronom udało dość się do porozumienia.

Andrzej Sapkowski wielokrotnie zaznaczał, że umowa zawarta z CD Projekt była dla niego niekorzystna. Jednak wypowiedzi te pojawiły się dopiero po tym, jak gry z Geraltem z Rivii w roli głównej osiągnęły ogólnoświatowy sukces. Dlatego też wiele osób twierdzi, że pomimo niewielkich pieniędzy, które dostał Sapkowski od studia, to CD Projekt i tak zapewniło pisarzowi duże zyski. Dane dotyczące sprzedaży książek Sapkowskiego pokazują tutaj ścisłą korelację. Na samym Amazonie sprzedaż książki “Ostatnie życzenie” wzrosła z około 400 egzemplarzy (2014 rok) do prawie 4 tysięcy w 2015 roku. To właśnie wtedy miała miejsce premiera gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Teraz temat Wiedźmina wraca do łask za sprawą serialu produkcji Netflixa. Całkiem możliwe, że data ujawnienia porozumienia pomiędzy Andrzejem Sapkowskim i studiem CD Projekt RED nie jest przypadkowa.

CD Projekt i Sapkowski porozumieli się w dniu premiery serialu “Wiedźmin”

Oficjalny komunikat wydany przez spółkę CD Projekt jest krótki i konkretny. Studio deweloperskie zakończyło w ten sposób spór z Andrzejem Sapkowskim i zapewniło sobie dalszą współpracę i możliwość tworzenia kolejnych gier.

Zarząd CD PROJEKT S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Jagiellońska 74 („Spółka”), w nawiązaniu do informacji przekazanej Raportem bieżącym nr 15/2018 z dnia 1 października 2018 roku, informuje o zawarciu w dniu 20 grudnia 2019 r. porozumienia wzmacniającego i pieczętującego relacje Spółki z Panem Andrzejem Sapkowskim, autorem Sagi Wiedźmińskiej.

Ze względu na zawarte w umowie zobowiązania Stron do zachowania poufności a także ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa Spółki, szczegóły zawartego porozumienia nie zostaną ujawnione, przy czym przyjęte uzgodnienia zaspokajają i w pełni wyjaśniają potrzeby oraz oczekiwania obu stron przy poszanowaniu wcześniej zawartych umów oraz nakreślają ramy przyszłej współpracy pomiędzy stronami.

Podpisane porozumienie nadaje Spółce nowe prawa oraz potwierdza posiadane prawa do eksploatacji uniwersum Wiedźmina w obszarze gier wideo, komiksów, gier tradycyjnych oraz merchandisingu.

Źródło: CD Projekt (komunikat spółki)

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.