Szykuje nam się dość spora konkurencja na rynku dostawców Internetu światłowodowego. Aktualnie Orange dociera ze swoimi łączami do największej liczby gospodarstw w Polsce. Jednak T-Mobile już od początku przyszłego roku zamierza oferować podobne usługi korzystając z infrastruktury innych operatorów. Dlatego magentowy operatora nawiązał niedawno w tym zakresie współpracę z Orange Polska. Natomiast teraz została podpisana podobna umowa z operatorem Nexera, którego sieć FTTH obejmuje 450 tysięcy gospodarstw.

T-Mobile nie posiada własnej infrastruktury, która mogłaby zostać użyta do świadczenia usług stacjonarnych dla klientów indywidualnych. Dlatego “magentowi” podpisują umowy z poszczególnymi operatorami na hurtowy dostęp do sieci w celu świadczenia usług BSA (Bitstream Access) w oparciu o infrastrukturę światłowodową. Dwa miesiące temu tego typu kontrakt został podpisany z Orange. Umowa opiewająca na kwotę 275 mln zł pozwala T-Mobile na dotarcie do 1,7 miliona gospodarstw domowych. Natomiast podpisana niedawno umowa z Nexera rozszerza zasięg oferty stacjonarnej T-Mobile o kolejne 450 tysięcy gospodarstw.

Konsekwentnie realizujemy naszą strategię budowania operatora usług konwergentnych o zasięgu krajowym. Umowa ta w znakomity sposób uzupełnia nasz potencjał dostarczania usług stacjonarnych w technologii FTTH dla klientów indywidualnych. – mówi Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T‑Mobile i Przewodniczący Rady Nadzorczej T-Systems.

Internet światłowodowy od T-Mobile pojawi się w 2019 roku

Jeszcze nie wiemy jak będzie wyglądać oferta na usługi stacjonarne T-Mobile. Można podejrzewać, że operator wprowadzi różnego typu pakiety, które będą łączyć ze sobą usługi mobilne oraz stacjonarne. Całkiem możliwe, że oferta “magentowych” będzie tańsza od Orange. W końcu to właśnie cena jest głównym czynnikiem decyzyjnym przy wyborze operatora. Szczegóły poznamy w przyszłym roku.

Wszystkie prace przygotowawcze przebiegają zgodnie z planem dlatego podtrzymujemy nasze wcześniejsze deklaracje, że zaoferujemy usługi szybkiego Internetu dla klientów indywidualnych i biznesowych najpóźniej na początku przyszłego roku. – podsumowuje Maierhofer.

Aktualnie podpisane umowy pozwolą T-Mobile na dotarcie w tym roku do 2,7 miliona gospodarstw domowych za pomocą infrastruktury światłowodowej Orange. Zasięg ten zostanie zwiększony do 4,5 mln gospodarstw domowych do 2020 roku.

Źródło: T-Mobile

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.