Wygląda na to, że MediaTek znalazł niszę na rynku 5G. Najpierw Tajwańczycy podpisali umowę z Intelem na integrację modemów 5G z procesorami dla laptopów, a teraz szukają chętnych do współpracy producentów smartfonów. Co ciekawe na liście potencjalnych klientów znajduje się również Samsung, który ma być zainteresowany montowaniem modemów MediaTeka w tanich urządzeniach.

Rynek komponentów dla urządzeń 5G jest bardzo konkurencyjny. Przy czym segment najbardziej wydajnych urządzeń mobilnych podzielony jest pomiędzy trzech dostawców. Są nimi Qualcomm, Samsung oraz Huawei. Z czego dwaj ostatni produkują modemy 5G tylko na potrzeby własnych smartfonów. Natomiast Qualcomm dostarcza chipsety dla największej liczby producentów. MediaTek również chce zaistnieć na tym rynku. Tajwańczycy ogłosili niedawno premierę własnego modemu 5G, który zaoferuje pobieranie danych z prędkością do 4,7 Gbit/s. Z kolei Qualcomm już niedługo wypuści modem Snapdragon X55, który dobija do 7,5 Gbit/s. Dlatego też MediaTek nie ma co liczyć na obecność w topowych urządzeniach dostępnych na rynku. Zamiast tego Tajwańczycy mogą zaistnieć zarówno w średnim, jak i budżetowym segmencie rynku. Ostatnie doniesienia sugerują, że tajwańskie modemy mogą pojawić się w smartfonach Oppo, vivo, Xiaomi, a nawet Huawei.

Samsung również ma się interesować tanimi modemami 5G MediaTek’u

Nie jest to informacja oficjalna. Jak podaje ChinaTime, osoby zaznajomione ze sprawą donoszą o rosnącej współpracy Tajwańczyków z Koreańczykami. MediaTek miał w ostatnim czasie zacząć dostarczać Samsungowi coraz więcej próbek modemów 5G, które są teraz testowane. Oznacza to, że tajwańskie układy mogą znaleźć zastosowanie w smartfonach z serii Galaxy A oraz M. Oznacza to, że autorskie układy Samsunga znajdą się jedynie w topowych smartfonach Koreańczyków.

Nadchodzący rok 2020 pokaże, jaki jest rozkład sił na rynku dostawców modemów 5G. Qualcomm oraz Huawei również interesują się tzw. średnią półką. Każdy z producentów doskonale wie, że sukces nowej technologii będzie zależeć w głównej mierze od liczby potencjalnych użytkowników. Dlatego też każdemu będzie zależeć na tym, żeby klienci operatorów stopniowo wymieniali obecne smartfony 4G na nowe z modemami 5G. A jak dobrze wiemy, na rynku dominują urządzenia ze średniej oraz niskiej półki.

Źródło: ChinaTimes

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.