Każdy z nas by chciał, żeby każdy budynek w Polsce był podłączony do sieci światłowodowej. Nie wiadomo czy kiedykolwiek doczekamy się takiego dnia. Dlatego na temat doprowadzania szerokopasmowego dostępu do Internetu przynajmniej do każdej polskiej szkoły trzeba patrzeć nie tyle przyziemnie, co realistycznie. Pomoże w tym pilotażowy projekt SAT4EDU, który do walki z wykluczeniem cyfrowym zaprzęgnie satelity.

Internet satelitarny jest dla tych osób i instytucji, które nie mogą liczyć na żadne inne rozwiązanie. W Polsce i innych krajach Unii Europejskiej jest jeszcze sporo tzw. białych plam, czyli miejsc bez dostępu do szerokopasmowego Internetu. Wiele z nich obejmuje obszary, na których z względu na niską gęstość zaludnienia, czynniki demograficzne i wysokie koszty inwestycji nie powstaną sieci światłowodowe oraz wystarczająco szybkie sieci mobilne. Dlatego też europoseł Andrzej Halicki zainicjował projekt SAT4EDU. Jego zdaniem to właśnie dostęp satelitarny jest skuteczną metodą podłączenia do globalnej sieci szkół, które mają z tym problem. Pamiętajmy, że jeszcze do niedawna Internet satelitarny kojarzył się wszystkim z dużymi opóźnieniami oraz dość wysokimi cenami w odniesieniu do oferowanych prędkości. Sytuację zmieniło pojawienie się sieci Starlink i perspektywa rozwoju konkurencyjnych rozwiązań. Jednak projekt SAT4EDU nie jest nastawiony na masową instalację terminali Elona Muska na dachach polskich szkół. Konsorcjum rozważa również innych dostawców.

Przeczytaj również: Starlink podwaja prędkość, przyspieszenie do 300 Mb/s

Pilotaż programu SAT4EDU obejmie szkoły w Polsce, Włoszech i Grecji

Inauguracja projektu SAT4EDU miała miejsce w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Komisji Europejskiej, europarlamentarzystów, Ministerstwa Edukacji i Nauki, szkół biorących udział w projekcie oraz firm wchodzących w skład konsorcjum. Liderem jest polska firma SoftCream Software. Całość przedstawia się bardzo obiecująco. Jednak musimy pamiętać, że mamy tutaj do czynienia ze swego rodzaju “eksperymentem”. Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu pilotażu projektu SAT4EDU, ponieważ widzi trudną sytuację białych obszarów. Podjęte działania mają na celu sprawdzenie praktycznych aspektów satelitarnego dostępu do Internetu oraz uzyskania realnej oceny takiego przedsięwzięcia.

Projekt SAT4EDU sprowadza się do:

  • Instalacji sprzętu (anteny odbiorczo-nadawczej, modemów i routerów zapewniających transmisję dwukierunkową);
  • Zapewnienia usługi dostępu szerokopasmowego poprzez zawarcie przez konsorcjum stosownej umowy z dostawcą usług dostępu satelitarnego (np. Starlink od SpaceX, czy Astra);
  • Podłączenia do szerokopasmowego Internetu szkolnych komputerów – przy czym preferowane będzie podłączenie w ten sposób szkolnej sieci lokalnej.

Szkoły, które biorą udział w projekcie, nie ponoszą żadnych kosztów związanych z realizacją i utrzymaniem usługi dostępu do Internetu. W ramach pilota projektu szerokopasmowy Internet satelitarny będzie zapewniany wybranym szkołom, które znajdują się na obszarach permanentnie białych.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.