Intel nie podołał skomplikowanemu zadaniu, jakim było zaprojektowanie i wypuszczenie na rynek własnego modemu 5G. Dlatego właśnie firma zdecydowało się na sprzedaż działu odpowiedzialnego za to przedsięwzięcie. Teraz Intel obwinia za swoją porażkę największego konkurenta na tym rynku, którym jest Qualcomm.

Jeżeli chodzi o rynek zbytu na modemy 5G, to Intel był w dość komfortowej sytuacji. Były to jeszcze czasy, kiedy Apple i Qualcomm toczyli w sądach zacięte spory. Dlatego też “niebiescy” mieli właściwie zagwarantowany popyt na swoje układy. Problem tylko w tym, że miesiące mijały, a postępy w pracach nad nowym chipem były ledwo co widoczne. W międzyczasie pojawiły się na rynku pierwsze smartfony 5G z modemami Qualcomma. Co prawda Apple nigdy nie zależało na szybkim wdrażaniu tego typu nowinek. Jednak gigant z Cupertino nie mógł sobie pozwolić na zbyt długie pozostawanie w tyle za konkurentami. Dlatego też cała sprawa skończyła się tak, że Apple kupiło cały dział Intela pracujący nad modemem 5G i podpisało porozumienie z Qualcommem. Dzięki temu w przyszłym roku pojawi się na rynku pierwszy iPhone z modemem 5G od Qualcomma, a za kilka lat Apple wypuści smartfony ze swoim własnym układem.

Intel za swoje niepowodzenia na rynku 5G obwinia Qualcomma

Cóż, nie ma co ukrywać. Qualcomm jest niewątpliwym liderem jeśli chodzi o układy łączności bezprzewodowej. Jednak nie jest tak, że amerykańska firma pozostaje jedynym producentem tego typu rozwiązań. Swoje modemy 5G opracowali również Huawei, Samsung i MediaTek. Jednak mimo tego, że innym się udało, Intel uważa, że Qualcomm stosuje nieczyste zagrywki, żeby na rynku pojawiła się dodatkowa konkurencja. Świadczy o tym wniosek złożony do Federalnej Komisji Handlu.

Główne zarzuty dotyczą tego, że Qualcomm stosował nieuczciwe zapisy w umowach licencyjnych dotyczących rozwiązań CDMA i LTE. Według Intela Qualcomm zawyżał w ten sposób kupno układów od innych producentów. Przez to “niebiescy” mieli utrudniony start na rynku układów mobilnych. Przy czym oskarżenia te dotyczą jedynie praktyk stosowanych względem chipów dla starszych technologi. Jednak całkiem możliwe jest również to, że jednym z napotkanych problemów podczas prac nad modemem 5G było po prostu mało rozwinięte zaplecze.

Źródło: TechCrunch, Intel (1), (2)

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.