Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o zakończeniu monitorowania procesu uwalniania częstotliwości dla sieci 5G. Chodzi tutaj o pierwszy etap refarmingu pasma 700 MHz, które do tej pory było używane w Polsce przez stacje nadawcze telewizji nadawczej. Niestety poczynione działania to jeszcze za mało, żeby mówić o początku startu budowy sieci 5G pokrywającej swoim zasięgiem całą Polskę.

Pasmo 700 MHz jest istotne z perspektywy wdrażania technologii 5G. Decyzja Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej zakłada, że częstotliwości z zakresu od 694 MHz do 790 MHz będą używane przez sieci 5G. Aktualnie jest ono w niektórych krajach używane już przez sieci LTE. Jednak w większości państw Unii Europejskiej jeszcze do niedawna działały na nich nadajniki telewizji naziemnej. Wszystkie kraje Unii Europejskich zobowiązały się do zmiany przeznaczenia tego pasma. Międzynarodowa koordynacja takich działań jest bardzo istotna, ponieważ przygraniczne stacje telewizyjne mogą zakłócać działanie sieci mobilnych funkcjonujących w sąsiednim kraju. Dlatego właśnie pierwszy etap refarmingu pasma 700 MHz w Polsce ograniczony był do 8 województw.

Przeczytaj również: Czy telewizor może odebrać 5G przez anteną naziemną?

Przez Rosję poczekamy jeszcze na 5G w paśmie 700 MHz

Krótki komunikat opublikowany na stronie UKE pokazuje, że zmiana częstotliwości nadawania stacji telewizyjnych przebiegła szybko i sprawnie. Jest to efekt dobrze przygotowanego planu zagospodarowania częstotliwości. Pracownicy Delegatur Urzędu Komunikacji Elektronicznej monitorowali proces przełączania kanałów na 98 stacjach. Cały proces został podzielony na 3 dni, z czego blisko 70% stacji było przełączanych w pierwszym dniu, tj. 3 czerwca. Wspomniany etap refarmingu objął następujące województwa:

  • zachodniopomorskie,
  • pomorskie,
  • małopolskie,
  • lubuskie,
  • opolskie,
  • dolnośląskie,
  • podkarpackie,
  • śląskie.

Z perspektywy telewidzów proces przełączania kanałów telewizji naziemnej jest bardzo prosty i mało inwazyjny. Większość współczesnych odbiorników TV powinno automatycznie wykryć nową częstotliwość danego multipleksu. Jednak, jeżeli po 3 czerwca macie problem z odbiorem niektórych programów telewizyjnych, to powinniście uruchomić wyszukiwanie kanałów.

Uruchomienie w Polsce sieci 5G na częstotliwości 700 MHz utrudnia brak współpracy ze strony Rosji. Niestety nasi wschodni sąsiedzi chcą dalej używać tego zakresu na potrzeby telewizji naziemnej. UKE próbuje porozumieć się w tej kwestii ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. Jednak kolejne rozmowy nie przynoszą pożądanych efektów.

Przeczytaj również: UKE negocjuje z Rosją, mamy szansę na zasięg 5G w całej Polsce

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.