Tarcza Antykryzysowa 4.0 wprowadziła zmiany w Prawie Telekomunikacyjnym, które wymusiły proces unieważnienia aukcji na częstotliwości dedykowane dla sieci 5G. Polscy operatorzy nie chcą przedłużać tego procesu i nie zamierzają zaskarżać wydanej przez UKE decyzji. Wszystkie telekomy liczą na szybkie rozpisanie nowego postępowania.

Wszystkie postępowania związane z dystrybucją nowych częstotliwości dla sieci mobilnych są bardzo emocjonujące. Co prawda klienci operatorów nie śledzą ich przebiegu z zapartym tchem. Jednak mają one bardzo istotny wpływ na cały rynek telekomunikacyjny. Jednocześnie są to bardzo złożone pod kątem prawnym procesy, które były w przeszłości zaskarżane przez operatorów. Tym razem jeden z operatorów poinformował o złożeniu oferty wstępnej w momencie, kiedy anulowanie aukcji było praktycznie przesądzone. Dlatego też dużo osób spekulowało, że zrobił on to tylko po to, żeby później móc zaskarżyć decyzję o unieważnieniu aukcji. Jednak, według informacji uzyskanej przez Rzeczpospolitą, tak nie będzie.

Operatorzy chcą, żeby nowa aukcja 5G wystartowała jak najszybciej

Rzeczpospolita opublikowała oficjalne deklaracje trzech z czterech operatorów, którzy złożyli oferty wstępne w anulowanej aukcji 5G i stanowią stronę w postępowaniu unieważniającym. Telekomy nie chcą zaskarżać decyzji Urzędu Komunikacji elektronicznej.

“Nie widzimy merytorycznych podstaw do odwołania się od decyzji o anulowaniu aukcji częstotliwości. Liczymy na to, że nowy proces dystrybucji pasma z zakresu 3,4 – 3,8GHz rozpocznie się jak najszybciej” – Konrad Mróz, dyrektor działu komunikacji zewnętrznej w T-Mobile Polska.

“Nie zamierzamy skarżyć decyzji prezesa UKE o unieważnieniu aukcji. Dla nas, jak i zapewne dla całego rynku oraz jak rozumiemy także dla regulatora i rządu, priorytetem jest ponowne szybkie zorganizowanie aukcji i umożliwienie świadczenia usług 5G w oparciu o przeznaczone do tego celu częstotliwości 3,6 GHz” – Witold Drożdż, członek zarządu Orange Polska ds. strategii i spraw korporacyjnych.

“Nie będziemy się odwoływać. Zależy nam na szybkim rozdysponowaniu pasma” – Małgorzata Zakrzewska, dyrektor komunikacji w Play Communications.

Rzeczpospolita nie uzyskała oficjalnego stanowiska w tej sprawie od Cyfrowego Polsatu, właściciela sieci Plus. Jednak według nieoficjalnych informacji jest ono takie samo jak konkurencji.

O ile sama aukcja na częstotliwości z pasma 3,6 GHz rozpocznie się najprawdopodobniej we wrześniu tego roku, to korzystające z nich sieci 5G wystartują dopiero na początku przyszłego roku.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.