Zakup nowoczesnego, „inteligentnego” samochodu to coś, co przyciąga uwagę wielu konsumentów. Firma Elona Muska ma kilka interesujących propozycji. Co potrafi Tesla? Czy samochody tego producenta faktycznie zasługują na swoją popularność?

Dlaczego akurat Tesla – czy produkt nie jest przereklamowany?

Tesla od lat wytycza szlak w sektorze automotive. To nie tylko zasługa funkcji pojazdów i interesującego marketingu. Liczy się innowacja na każdym etapie – od produkcji po ostateczny efekt.

Fani technologii na pewno nieraz spotkali się z tą marką. W jej ofercie znajdziemy kilka naprawdę ciekawych modeli, które wyróżniają się licznymi funkcjami smart oraz obecnością autopilota, silnika elektrycznego i kilku innych dodatków. Taki zbiór cech sprawia, że wyróżniają się na tle standardowych samochodów na wielu płaszczyznach.

W XXI wieku dużo firm oferuje podobne, choć nie tak rozwinięte (szczególnie w przypadku autopilota) rozwiązania w swoich modelach. Co potrafi Tesla i dlaczego warto zwrócić uwagę akurat na tego producenta? To auta marzeń wielu osób z całego świata – wiernych fanów znajdziemy także w Polsce. Kiedy usługa Uber pojawiała się w naszym kraju, o przejazdach nowoczesnymi pojazdami mówiło się wiele – nic jednak nie fascynowało geeków jak jazda Teslą. Okazuje się, że za tym pojazdem kryje się znacznie więcej niż interesujący marketing Elona Muska. Wyposażenie jest świetne, nawet jak na klasę premium. Czy warto kupić Teslę?

Co potrafi Tesla? Autopilot – wyjątkowa funkcja, której nie znajdziemy u konkurencji

Charakterystyczną cechą wszystkich samochodów Tesli jest autopilot, który pozwala zarówno na całkowite zautomatyzowanie jazdy, jak i inteligentne wsparcie dla kierowcy. To system przygotowany z myślą o bezpieczeństwie – komputer pokładowy widzi otoczenie za pomocą kamer, sonarów i radarów. Takie wyposażenie zapewnia 360-stopniowe pole widzenia, dzięki czemu nic nie umknie czujnemu „oku” samochodu.

Wspomniana wyżej inteligentna asysta kierowcy może przybrać wiele postaci:

  • automatyczne parkowanie,
  • automatyczne trzymanie się pasa,
  • pokazywanie aktualnego ograniczenia prędkości na wyświetlaczu,
  • automatyczne dostosowywanie odległości pomiędzy innymi pojazdami w ruch drogowym.

Warto także napomnieć o wizualizacji, czyli wyświetlaniu części odczytów z sensorów na ekranie samochodu. Możemy zobaczyć sam pojazd, pasy (zarówno przed, jak i za nim) oraz innych uczestników ruchu drogowego. W modelach z HW3 system jest w stanie odróżnić pieszych, rowerzystów i motocyklistów, a także małe i duże pojazdy.

Automatyczne sterowanie zawiera także wbudowane funkcje bezpieczeństwa. Samochód ostrzega nas o potencjalnej kolizji z innym uczestnikiem ruchu drogowego – gdy komputer pokładowy stwierdzi, że jest już za późno, sam zareaguje i zacznie hamować.

Autopilot Tesli ma jednak swoje wady. Jest dużym dodatkiem do ceny, nie można korzystać z niego w większości warunków, a ponadto nie zanosi się na jego pełną legalizację w Polsce w ciągu najbliższych lat. Wygląda na to, że niewielu kierowców faktycznie skorzysta z tego systemu – pomimo tego znaczną część fanów Tesli przyciągają do marki właśnie możliwości autopilota.

Nie tylko autopilot przekłada się na wysoką cenę

Samochody Tesli są elektryczne – o tym chyba nie musimy nikomu przypominać. Napędzanie za pomocą prądu jest najkorzystniejszym dla środowiska rozwiązaniem na rynku prywatnych środków transportu. Silnik tego typu spodoba się nie tylko fanom ekologii – wiele większych miast oferuje darmowe ładowanie samochodów elektrycznych, aby promować tę technologię.

Niemałą zaletą napędów elektrycznych jest także ich niezawodność. Jednostki oparte na zasilaniu prądem składają się ze znacznie mniejszej liczby części niż spalinowe odpowiedniki, co przekłada się na zwiększoną odporność na zużycie.

Należy tutaj jednak wspomnieć o wadzie tego rozwiązania – samochody elektryczne są ładowane, a nie tankowane, co zajmuje więcej czasu. Wykorzystanie darmowej ładowarki do samochodu elektrycznego to szansa na niesamowite oszczędności – to z pewnością jeden z ważniejszych aspektów posiadania Tesli. Warto wspomnieć też o tym, że sama marka jest liderem w dziedzinie promowania ekologii. Niezwykle tanie ogniwa fotowoltaiczne firmy cieszą się w USA ogromnym powodzeniem pomimo niskich nakładów marketingowych.

Co potrafi Tesla w kwestii bezpieczeństwa?

Jazda Teslą zapewnia także wyjątkowe bezpieczeństwo na drodze. Nie chodzi tutaj tylko o wspomniane wyżej wspomaganie kierowcy, lecz przede wszystkim o wyniki crash testów. Pojazdy tego producenta znajdują się w czołówce listy najbezpieczniejszych samochodów Euro NCAP. Pokazuje to ich wytrzymałość, która bezpośrednio przekłada się na ochronę kierowcy w razie wypadku.

Samochody Tesli będą starały się samoczynnie uniknąć stłuczek, informując nas o zbliżającym się zagrożeniu lub samoczynnie hamując. Gdy jednak dojdzie do najgorszego, konstrukcja pojazdu zapewni nam ochronę najwyższej klasy.

Wspominając o bezpieczeństwie na drodze, warto powiedzieć kilka słów o automatycznym blokowaniu drzwi. Jeśli nasza Tesla przekroczy prędkość około 8 km/h, zamek samoczynnie się zamyka, uniemożliwiając otwarcie od środka do momentu zatrzymania się pojazdu. To dość podstawowa funkcja, która jest dostępna w wielu innych modelach, jednak stanowi kolejny aspekt bezpieczeństwa w przypadku pojazdów tego producenta.

To jednak tylko podstawy – Tesla to auto wyposażone w niezwykle zaawansowane systemy

Właściciele nowszych Tesli mogą cieszyć się z czystego powietrza niezależnie od warunków na zewnątrz. Model X oferuje funkcję nazwaną Bioweapon Defense Mode, czyli „tryb ochrony przed bronią biologiczną”. Wbudowane w system wentylacyjny filtry klasy HEPA (High Efficiency Particulate Air – wykorzystywane w laboratoriach, przemyśle elektrycznym oraz schronach wojskowych) są w stanie oczyszczać powietrze z cząsteczek niekorzystnych dla zdrowia.

W efekcie model X nie tylko wydziela zero emisji, ale także nie wpuszcza zanieczyszczeń do wnętrza samochodu. To rozwiązanie, które znacznie zwiększa komfort użytkowników – zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Szczególnie docenią je osoby cierpiące na choroby układu oddechowego. Jest to także standard, który ma szansę przebić się do szerszego użytku – tragiczny stan powietrza w wielu krajach zwiększa zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania.

Tesla – komputer pokładowy jak w statku kosmicznym

Obecnie w samochodach znajduje się coraz więcej elektroniki. Bezpowrotnie minęły czasy prostych pojazdów, wyposażonych w bardzo podstawowe systemy – teraz każdy model ma wbudowany komputer pokładowy. Nie inaczej jest w przypadku produktów Tesli, które posiadają także elementy wspomagające kierowcę, co jeszcze bardziej komplikuje cały system.

Pojawić się może pytanie – co jeśli w systemie autonomicznego prowadzenia jest katastrofalny w skutkach błąd? Nie jest to przesadnie oddalona wizja. Niemal wszystkie programy komputerowe posiadają mniejsze lub większe błędy. Jest to jednak szczególnie ważne w przypadku bezpieczeństwa drogowego – błąd w software może być równoznaczny z tragedią, kalectwem, śmiercią czy zniszczeniem pojazdu.

Rozwiązaniem w przypadku Tesli są aktualizacje OTA – over-the-air. To system, który pozwala na zdalne modyfikowanie oprogramowania. Dzięki temu nie ominą nas najnowsze łatki systemowe, które naprawiają wszelkiej maści błędy – od najbardziej błahych po ekstremalnie ważne.

Jeśli jako użytkownik znajdziemy jakąś niedoskonałość w oprogramowaniu samochodu lub sama aktualizacja okaże się problematyczna, możemy skontaktować się z firmą – nawet bez wychodzenia z samochodu. Taka funkcjonalność czyni z Tesli jednego z najbardziej innowacyjnych producentów na świecie, nie tylko w sektorze EV. Widać, że ekipa Elona Muska pracuje nad naprawdę wieloma różnymi detalami i skupia się na dostarczeniu do konsumenta absolutnie topowych rozwiązań.

Funkcje komputera pokładowego

Pisząc o komputerze pokładowym w samochodach Tesli, nie można ominąć jego możliwości. Mimo że pomiędzy poszczególnymi modelami występują różnice, ogólny zarys jest podobny – i bardzo zadowalający. Miłośnicy muzyki z pewnością docenią wbudowane serwisy streamingowe, takie jak Slacker, TuneIn czy Spotify.

Nietrudno także wyobrazić sobie sytuację, w której musimy sprawdzić w internecie coś związanego z podróżą, co niekoniecznie będzie dostępne w standardowym systemie GPS.  Może to być na przykład znalezienie szczegółów pobytu w hotelu w skrzynce e-mail. W przypadku Tesli nie będziemy musieli szperać w telefonie – komputer pokładowy jest wyposażony w pełni sprawną przeglądarkę internetową, z wyłączeniem jednej funkcji

W celach bezpieczeństwa użytkowników na komputerze pokładowym nie da oglądać się filmów. Dzięki temu uwaga kierowcy nie będzie skupiona na fabule najnowszych hitów kinowych, a na drodze – tam, gdzie powinna. Rodziców zadowoli także kolejna przydatna funkcja w samochodach Tesli, która polega na uniknięciu odtwarzania piosenek oznaczonych jako zawierające wulgarne teksty.

Tesla to samochód przyszłości

Polityka marki Tesla jest bardzo unikatowa. Wsparcie ekspertów i stawianie na innowacje zdecydowanie przemawia na korzyść produktów firmy. Charakterystyką amerykańskiego producenta jest rozwijanie trzech aspektów jednocześnie. To właśnie przede wszystkim to sprawia, że spółka jest tak wysoko notowana na giełdzie i stała się największą marką produkującą samochody.

Trzy filary marki Tesla to:

  • Produkcja – usprawnianie fabryk, tworzenie lepszych systemów autonomicznych do linii produkcyjnych. Celem jest zapewnienie sobie wszystkiego, co potrzebne, w jednym miejscu. Brak konieczności prowadzenia szerokiej ekspansji z producentami OEM przekłada się na niższe koszty logistyki.
  • Produkt – stworzenie auta idealnego, które będzie naszprycowane nowoczesnymi funkcjami do granic możliwości. Tesla idzie w zaparte i przykłada wagę do nowoczesności, ekologii i wygody jazdy.
  • Software – systemy autonomiczne, potężne systemy zarządzania fabrykami, wspieranie obsługi Tesli i integracja z różnymi urządzeniami. Oprogramowanie to coś, co zdecydowanie wyróżnia produkty marki Tesla.

Odpowiadając na pytanie z tytułu – Tesla zdecydowanie jest pojazdem, który zasługuje na miano inteligentnego. Media donoszą jednak o konieczności częstej wymiany części, jednak jest to zależne od różnych czynników – między innymi sposobu użytkowania pojazdu i naszych przygód na drodze. Nie zmienia to faktu, że jest to firma, która wytycza trendy na rynku automotive.