Play już na początku stycznia tego roku uruchomił sieć 5G w Trójmieście. Jednak usługa ta nie była powszechnie dostępna. W międzyczasie operator uruchomił kolejne stacje bazowe piątej generacji i czekał na pojawienie się pierwszych kompatybilnych smartfonów. W efekcie 9 czerwca ruszy sprzedaż pierwszych ogólnie dostępnych planów taryfowych oraz urządzeń, na których działa sieć 5G w paśmie 2100 MHz.

Wdrożenie sieci 5G w Polsce okazało się bardziej skomplikowane, niż mogłoby się to wydawać. Operatorzy muszą nie tylko odpowiednio zmodernizować stacje bazowe oraz sieć szkieletową. Wymagana jest również integracja specjalnych urządzeń oraz uzyskanie od UKE pozwoleń radiowych. Po tym, jak wygląda uruchomienie 5G u Plusa, T-Mobile i Play można śmiało stwierdzić, że najwięcej problemów muszą stwarzać urządzenia. W przypadku Plusa, który uruchomił 5G w paśmie TDD 2600 MHz, nowa usługa działa jedynie na kilku smartfonach od Huawei. Z kolei T-Mobile zdradził, że w pierwszej fazie w sieci 5G na paśmie 2100 MHz zadziała LG V60 oraz Xiaomi Mi 10. Oprócz tego 5G zadziała również na dwóch routerach: ZTE MC801A (Plus i T-Mobile) oraz Huawei 5G CPE Pro 2 (T-Mobile). Mogłoby się wydawać, że lista urządzeń, które zadziałają w sieciach Orange i Play będzie taka sam, jak w przypadku T-Mobile. W końcu we wszystkich trzech przypadkach mamy do czynienia z wdrożeniem 5G w paśmie 2100 MHz. Nic bardziej mylnego.

Play z najbogatszą ofertą smartfonów 5G na start

Aktualnie zakup smartfona 5G z tzw. wolnego rynku jest dość ryzykownym posunięciem. Jeżeli już zdecydujecie się na zakup takiego urządzenia, to nie powinniście tego robić z powodu zamontowanego w środku modemu. Niestety może okazać się, że taki smartfon nie zadziała w sieci 5G Waszego operatora. Wynikać to może zarówno z braku odpowiedniego oprogramowania, jak i niewystarczającej specyfikacji technicznej. Teoretycznie te same smartfony i routery powinny działać w sieciach 5G T-Mobile i Play. Jednak w praktyce obaj operatorzy deklarują na start trochę inne listy urządzeń. W przypadku “fioletowej” sieci 5G zadziała na:

  • LG V60,
  • Huawei P40 Pro,
  • Huawei Mate Xs,
  • Xiaomi Mi 10 5G,
  • Xiaomi Mi 10 Lite 5G,
  • Xiaomi Mi 10 Pro 5G,
  • routerze Huawei CPE Pro 2.

Jednak odpowiednie urządzenie nie wystarczy, żeby móc skorzystać z usług w sieci 5G. Oprócz tego wymagane będzie posiadanie taryfy M, L lub też HomeBox.

Play oferta czerwiec 2020

Dostęp do sieci 5G nie wymaga dodatkowych opłat oraz specjalnej aktywacji. Operator aktywuje usługę wszystkim klientom, którzy posiadają odpowiedni plan taryfowy. Dotyczy to zarówno nowych i przedłużonych umów po 9 czerwca, jak i posiadaczy dotychczasowych ofert.

Według dotychczasowych zapewnień operatora do końca czerwca usługi 5G będą świadczone za pomocą 500 stacji bazowych, które zapewnią zasięg w 53 miastach i miejscowościach.

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.