Większość marek gamingowych tworzy drogie produkty, które mają przede wszystkim przyciągnąć klientów ostrym designem i wieloma światełkami. Z drugiej strony stoją osoby, które preferują wydawanie jak najmniejszej ilości pieniędzy na sprzęt i kurczowo trzymają się tej zasady. Oczywiście ani jedno, ani drugie podejście nie jest do końca dobre. Optymalne rozwiązanie leży gdzieś pośrodku. Dowiedzmy się więc, jak znaleźć wydajną płytę główną w dogodnej cenie.

Przede wszystkim – na czym można oszczędzać w konstrukcji komputera, a na czym nie?

Jeśli przy budowie komputera skupiamy się przede wszystkim na obniżaniu kosztów, to z góry możemy przyjąć, że wybierzemy najbardziej opłacalne modele CPU i GPU. Podobnie z dyskami – w budżetowej konstrukcji znajdą się najtańsze wersje. Tak samo wygląda kwestia pamięci RAM. Możliwości oszczędzania jest zatem coraz mniej – zostaje właściwie tylko obudowa i płyta główna. Na zasilaczu nie warto oszczędzać, jako że wydajne modele i tak są tanie, a źle działający zasilacz oznacza spore kłopoty. Niskiej klasy obudowa nie jest szczególnym problemem. Będziemy się musieli zmierzyć ze specyficzną ergonomią, a nasze kable mogą wyglądać jak węzeł gordyjski – nie wpływa to jednak znacząco na wydajność konstrukcji. Zakładając, że zapewnimy odpowiednie chłodzenie, filtry i wentylatory, ułożenie kabli będzie tylko w małym stopniu oddziaływać na przepływ powietrza wewnątrz obudowy. Pozostaje więc niepozorna płyta główna. Zastanówmy się więc, czy możemy na niej zaoszczędzić.

Droga płyta główna vs tania płyta główna

Tanie płyty główne wykonane są przeważnie w formacie mini-ATX lub micro-ATX. Mniejsza płyta główna oznacza mniej slotów, a co za tym idzie – mniejsze możliwości rozbudowy naszego PC. Jeśli więc budujemy konstrukcję do ciągłego rozwijania w miarę kolejnych możliwości finansowych, płyta główna powinna pochodzić przynajmniej ze średniej półki. To samo tyczy się osób, które interesują się overclockingiem. Dla nich przeznaczone są płyty główne ze średniej i najwyższej półki cenowej. Tania płyta główna sprawdzi się więc w budżetowych konstrukcjach, do których nie zamierzamy podłączać wielu kości RAM czy dwóch kart graficznych w technologii SLI lub Crossfire. Mowa więc o sprzętach do około 3 000 złotych i komputerach biurowych. Warto wspomnieć, że płyty główne różnią się zintegrowanymi modułami dźwiękowymi, a w tych droższych modelach spotkamy zaskakująco dobre audio.

Przegląd tanich płyt głównych

Zastanówmy się więc, jak wyglądają i co oferują tanie płyty główne. Oczywiście dla procesorów AMD i Intela przeznaczone są różne typy płyt głównych, z odpowiednim gniazdem na CPU. Dla AMD jest to na przykład kompatybilny z Ryzenami Socket AM4 lub dedykowany dla Threadripperów Socket TR4. W przypadku Intela spotkamy się między innymi z LGA 2066 (Socket R4) dla procesorów Skylake X czy LGA 2011-v3 (Socket R) dla procesorów i7 z generacji piątej i szóstej.

Płyty główne do procesorów AMD Ryzen:

Płyta główna Gigabyte GA-A320M-S2H

Płyta wykonana jest w formacie micro ATX, posiada Socket AM4 i dysponuje dwoma slotami na pamięć RAM. Moduł dźwiękowy to Realtek ALC 887. Na pokładzie znajdziemy dwa gniazda PCI Express x1 i jedno PCI Express x16. Poza tym Gigabyte GA-A320M-S2H dysponuje jednym slotem M.2, czterema slotami SATA III, podepniemy do niej też kabel HDMI i VGA. Cena wynosi poniżej 300 złotych.

Płyta główna MSI B450M-A PRO MAX

Jest to płyta micro ATX, która dysponuje Socketem AM4. Znajdziemy w niej dwa sloty na pamięć RAM, moduł dźwiękowy Realtek ALC 892, dwa gniazda PCI Express x1 i jedno PCI Express x16, jeden slot M.2 i cztery złącza SATA 3. Do płyty podepniemy kabel DVI-D i HDMI. Płyta kosztuje około 350 złotych.

Płyty główne do procesorów Intel w infrastrukturze Coffee Lake

Płyta główna ASRock B365M PRO4

Jest to płyta wykonana w standardzie micro ATX. Charakteryzuje się czterema slotami pamięci DDR4. Dysponuje ona modułem dźwiękowym Realtek ALC 892. Znajdziemy w niej dwa gniazda PCI Express x16 i jedno PCI Express x1, a także jeden slot M.2. Do panelu tylnego podepniemy złącza VGA, DVI-D i HDMI. Płyta kosztuje około 400 złotych.

Płyta główna Gigabyte H310M S2H 2.0

To kolejny model micro ATX. Dysponuje dwoma slotami RAM, obsługuje chipset Realtek ALC 887, posiada dwa gniazda PCI Express x1, jedno gniazdo PCI Express x16, jeden slot M.2 i cztery złącza SATA 3. Do tylnego panelu podepniemy kabel VGA, DVI-D i HDMI. Płyta kosztuje powyżej 300 złotych.

Kilka słów podsumowania

Jak widać, w przedziale cenowym do 400 złotych parametry płyt głównych są mniej więcej podobne. Wyróżnia się tu Asrock B365M PRO4, gdyż posiada cztery sloty RAM i dwa gniazda PCI Express x16. Jest to również najdroższa propozycja. Wychodząc jednak poza najniższą półkę cenową, znajdziemy podobne produkty od konkurencji.