Stało się. Mamy jasną deklarację w sprawie pierwszej komercyjnej sieci 5G w Polsce, z której będzie mógł skorzystać każdy mieszkający w jej zasięgu konsument. Firma Polkomtel, operator sieci Plus, już w poniedziałek uruchomi 100 nadajników 5G zlokalizowanych w 7 miastach. Usługa będzie działać w paśmie TDD 2600 MHz z prędkością do 600 Mbit/s.

Plus podkreśla swoją rolę jako lidera najnowszych rozwiązań telekomunikacyjnych. To właśnie Grupa Cyfrowego Polsatu jako pierwsza w Polsce wprowadziła usługi LTE. Teraz operator robi to samo w przypadku 5G. Na samym początku usługa będzie dostępna w 7 miastach, tj. w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Pierwsze 100 stacji bazowych przekłada się na zasięg obejmujący 900 tys. osób. Drugi etap obejmuje instalację ponad 600 dodatkowych nadajników zlokalizowanych w Warszawie i okolicznych miejscowościach. (ponad 2 mln osób). Plus do końca tego roku chce uruchomić dużą część z zaplanowanych stacji bazowych. Operator chce zakończyć drugi etap budowy sieci 5G w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Plut 5G 7 miast

5G od Plusa w paśmie TDD 2600 MHz oferuje 600 Mbit/s

Ostatnie zawirowania wokół aukcji na częstotliwości dedykowane dla sieci 5G sprawiły, że losy tej nowej technologii są niepewne. Już dzisiaj mało prawdopodobne jest to, że operatorzy skorzystają z nowych częstotliwości jeszcze w tym roku. Najprawdopodobniej proces rozdysponowania pasma 3,6 GHz zakończy się na przełomie lat 2020/2021. Dlatego operatorzy są zmuszeni do uruchomienia usług 5G na posiadanych obecnie zasobach. W przypadku Plusa oznacza to wykorzystanie pasma TDD 2600 MHz. Oferuje ono prędkości o około 35% niższe niż w pasmo 3,6 GHz, ale za to zapewnia lepszy zasięg.

“W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. Pozwala to przesyłać na danej częstotliwości więcej danych przy większych szybkościach i objąć zasięgiem większy obszar szybkim transferem danych. Dzięki temu, więcej naszych Klientów będzie mogło cieszyć się nową jakością internetu. Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz MHz TDD z szybkością do 600 Mb/s jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz” – dodaje Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus.

Plus częstotliwości

Kto może skorzystać z 5G Plusa?

Do korzystania z usług 5G wymagane są dwie rzeczy: odpowiedni plan taryfowy oraz urządzenie klienckie obsługujące 5G w paśmie TDD 2600 MHz (band n38). Oczywiście należy również przebywać w zasięgu usługi, ale o tym już wspominaliśmy.

Według oświadczenia operatora nowe taryfy 5G zostaną przedstawione w najbliższym czasie. Jednak w pierwszych miesiącach z usług tych będą mogli skorzystać wszyscy klienci ofert abonamentowych sieci Plus i Cyfrowego Polsatu mieszkający w miastach objętych zasięgiem. Niestety nie znamy jeszcze oficjalnej listy urządzeń wspieranych przez sieć piątej generacji operatora. W udostępnionych materiałach promocyjnych widoczny był router oraz smartfon. Całkiem możliwe, że oprócz tych dwóch urządzeń, na liście znajdą się jeszcze modele takie jak Samsung Galaxy S20+, Galaxy S20 Ultra i inne tegoroczne modele, które wspierają 5G i przeszły testy akceptacyjne operatora.

router 5G Plus
Router 5G podczas testów w laboratorium w Plusa
smartfon 5G Plus
Smartfon obsługujący 5G Plusa

Droga do powszechnej sieci piątej generacji jest długa

Plus przyznaje, że uruchomienie 5G w paśmie 2600 MHz to dopiero początek. Oczywiście mamy tutaj do czynienia z siecią działającej w architekturze NSA (Non-Standalone). Czyli taką, w której nowa stacja bazowa 5G jest dokładana do dotychczasowej stacji 4G i komunikuje się przez nią z siecią szkieletową LTE. Aktualnie działają w ten sposób wszystkie sieci piątej generacji uruchamiane na całym świecie. W kolejnym kroku operatorzy będą mogli przejść do samodzielnej architektury SA (Standalone). To właśnie ona, dzięki uproszczeniu i zwirtualizowaniu części szkieletowej, pozwoli na znaczną redukcję opóźnień. Jednak, zanim to nastąpi, klienci mogą liczyć na rozbudowę sieci 5G o kolejne pasma częstotliwości.

“To bardzo ważny moment dla naszej Grupy i naszych Klientów. Wdrażamy pierwsze komercyjne 5G dostępne tu i teraz. 10 lat temu jako pierwsi wprowadziliśmy do polskich domów LTE. Dzisiaj, jako lider technologiczny polskiego rynku mediów i telekomunikacji, wprowadzamy w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G, z której będą mogli korzystać klienci Plusa. A Polska dołącza do państw przodujących w europejskim i światowym wyścigu technologicznym. Cieszę się, że klienci Plusa jako pierwsi będą mogli korzystać komercyjnie z 5G, czyli najszybszego bezprzewodowego internetu” – powiedział Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus.

Plus ma też nad swoimi konkurentami pewną przewagę. Jest to jedyny w Polsce operator, który posiada szeroki blok w paśmie 2600 MHz. Już teraz zasób ten pozwala na pobieranie danych z prędkością 600 Mbit/s. W przyszłości, tj. po zakończeniu aukcji, zostanie on rozszerzony o blok 80 MHz z pasma 3,6 GHz. Agregacja tych dwóch pasm powinna pozwolić na uzyskanie prędkości w okolicach 1,5 Gbit/s. To jednak nie wszystko.

Kolejną częścią całej “układanki” jest pasmo zasięgowe z zakresu 700 MHz. To właśnie ten zasób częstotliwościowy pozwoli operatorom na wdrożenie ogólnopolskiego 5G. Jeden z wariantów zakłada budowę wspólnej infrastruktury, która będzie współdzielona przez wszystkich operatorów.

Plus Warszawa

Źródło: Plus (1), (2)

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.