Dzisiaj wszyscy zastanawiają się nad tym jak szybko będzie wdrażane 5G w Polsce. Pewne spojrzenie na ten temat daje wykaz aktualnych pozwoleń radiowych UKE. Jest to spis wszystkich lokalizacji, w których operatorzy mogą korzystać z urządzeń radiowych pracjących w konkretnej technologii. W przypadku 5G mamy już w Polsce niecałe 1,8 tysiąca zezwoleń dotyczących aktualnie przydzielonych częstotliwości.

Oprócz rezerwacji częstotliwości Urząd Komunikacji Elektronicznej wydaje pozwolenia radiowe na używanie konkretnych urządzeń nadawczo-odbiorczych w konkretnych miejscach. Dzięki temu każdy może sprawdzić wykaz potencjalnych stacji bazowych. Z danych tych korzysta również serwis BTSearch, przyda się Wam, jeśli szukacie dobrego miejsca na ulokowanie routera sieci mobilnej. Najnowszy wykaz obejmuje pozwolenia obowiązujące na dzień 27 kwietnia tego roku. Obejmuje on zarówno zezwolenia dla stacji bazowych GSM, UMTS, LTE, jak i 5G. Okazuje się, że dla tych ostatnich, UKE wydało już 1777 pozwoleń. Oczywiście dotyczą one częstotliwości, którymi obecnie dysponują polscy operatorzy.

Każdy z operatorów szykuje “plan B”

Pozwolenia Urzędu Komunikacji Elektronicznej pokazują, że żaden z operatorów nie chce pozostawać w tyle za konkurencją. Każdy telekom, który dysponuje odpowiednimi częstotliwościami, zadbał o wydanie pozwoleń potrzebnych do uruchomienia sieci 5G na obecnych zasobach radiowych. Pierwszym operatorem, który otwarcie mówił o uruchomieniu 5G w paśmie 2100 MHz, był Play. Ostatnio dołączył do niego T-Mobile. Wygląda na to, że Orange również nie chciał pozostawać w tyle i zadbał o potrzebne pozwolenia dla pasma 2100 MHz. Z kolei Plus, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wystąpił o zezwolenia dla pasma 2600 MHz. Dzięki temu każdy polski operator będzie mógł praktycznie w tym samym czasie uruchomić usługi 5G pomimo planowanego odwołania tegorocznej aukcji dla częstotliwości z zakresu od 3480 MHz do 3800 MHz.

Należy również pamiętać, że nie każde pozwolenie oznacza działającą stację bazową. Na stronie UKE czytamy:

W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi publikowanych wykazów, informujemy, że pojawienie się stacji w wykazie oznacza jedynie, iż operator uzyskał pozwolenie radiowe, uprawniające go do używania urządzeń radiowych w lokalizacji i z parametrami określonymi w danym pozwoleniu radiowym. Uzyskanie pozwolenia nie jest tożsame z faktem zbudowania i uruchomienia stacji oraz rozpoczęciem świadczenia usług. Pytania w sprawie harmonogramu budowy i komercyjnego uruchamiania konkretnych stacji należy kierować bezpośrednio do właściwych operatorów.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.