Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami T-Mobile ogłosiło start komercyjnych usług 5G w paśmie 2100 MHz. Ich uruchomienie możliwe jest dzięki technologii dynamicznego współdzielenia częstotliwości DSS. Największą zaletą tego rozwiązania jest dobry zasięg, który na początek zapewni 1600 stacji bazowych pracujących w 12 miastach i ich okolicach.

Jeszcze do niedawna tylko dwóch z czterech polskich operatorów chciało uruchamiać sieć piątej generacji na obecnie posiadanych częstotliwościach. Jednak sytuacja, jaka wywiązała się przy niedoszłej aukcji 5G, sprawiła, że wszystkie telekomy w dość krótkim czasie zmieniły swoją strategię. Na uruchomienie 5G w Polsce na częstotliwościach z dedykowanego do tego celu pasma C nie ma już praktycznie szans. Dlatego też T-Mobile przyspieszyło w ostatnich miesiącach inwestycje w zakresie modernizacji obecnych stacji bazowych LTE. Operator umożliwił na nich uruchomienie sieci 5G w paśmie 2100 MHz. Oczywiście osoby, które nie nabędą smartfonów 5G, dalej będą mogły korzystać z tego zasobu, ponieważ będzie on dynamicznie współdzielony.

“Dziś z dumą ogłaszam komercyjne uruchomienie sieci 5G w T-Mobile. Nie chcemy czekać na to, co przyniesie przyszłość, tylko ją tworzyć. Dlatego już teraz dajemy naszym klientom możliwość stania się częścią pierwszego etapu tej rewolucji technologicznej i przyłączenia się do 5G. Nie ograniczamy się do jednego, niewielkiego obszaru, a uruchamiamy usługę w szerokiej skali” – powiedział Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T-Mobile Polska.

Komercyjne 5G od T-Mobile startuje 9 czerwca

T-Mobile zapowiada, że do końca czerwca w sieci 5G będzie działać 1600 stacji bazowych zlokalizowanych na terenie całego kraju. Liczba ta przekłada się na zasięg, który obejmie 6 milionów osób. Ciekawe jest również to, że dokładnie takie same dane dot. zasięgu podało w swoim komunikacie Orange. Całkiem możliwe, że obaj operatorzy będą współdzielić większość lokalizacji, na których będzie działać 5G. Jednak na razie nie mamy co do tego pewności i finalnie może okazać się, że zasięg sieci piątej generacji obu operatorów będzie różny.

Na obecną chwilę wiemy, że komercyjne usługi 5G w sieci T-Mobile wystartują już jutro, czyli 9 czerwca. Początkowo będą one dostępne m.in. w Warszawie i okolicach, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Płocku, Opolu, Częstochowie, Rzeszowie, Bielsko-Białej, Kielcach oraz Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Na stronie operatora znajdziecie już mapy zasięgowe, które wyglądają naprawdę interesująco. Poniżej zamieszczamy przykładowe dla Warszawy, Wrocławia oraz Łodzi.

Na obecną chwilę udało nam się wychwycić jedną różnicę dot. miejscowości zadeklarowanych przez T-Mobile i Orange. W przypadku “pomarańczowych” padła informacja dotycząca Katowic, gdzie w pierwszej fazie T-Mobile nie będzie świadczyć usług 5G. Jednak bardziej szczegółowe informacje na ten temat powinniśmy poznać pod koniec czerwca, ponieważ Orange z pierwszą swoją komercyjną usługą 5G wystartuje od 1 lipca.

Jak skorzystać z usług 5G w T-Mobile?

Oczywiście, żeby można było skorzystać z nowych usług, najpierw trzeba mieć odpowiednie urządzenie. Specyfikacja techniczna sieci wymaga, żeby obsługiwało ono 5G w paśmie 2100 MHz i dynamiczne współdzielenie pasma (DSS). Aktualnie lista kompatybilnych urządzeń jest dość krótka. Sprowadza się ona do 2 smartfonów i 2 routerów:

  • LG V60 ThinQ wersja oprogramowania: V10e-EEA-XX,
  • Xiaomi Mi 10 5G wersja oprogramowania: MIUI Global SW: 11.0.11 | 11.0.11.0(QJBEUXM),
  • ZTE MC801A wersja oprogramowania: TMOPLMC801AV1.0.0B07,
  • Huawei 5G CPE Pro 2 wersja oprogramowania: 10.0.5.1(H612SP1C983).

Aktualnie na liście nie ma Samsunga Galaxy S20 Ultra. Całkiem możliwe, że jego brak wynika z braku odpowiedniego oprogramowania. Na razie wiemy, wersja europejska tego urządzenia wspiera DSS. Przy czym obecnie funkcja ta jest wykorzystywana w holenderskiej sieci Vodafone, gdzie 5G działa w paśmie 1800 MHz.

Oprócz samego urządzenia potrzebny jest również odpowiedni plan taryfowy. Na razie usługi 5G będą dostępne we wszystkich taryfach oferowanych od września 2019 roku dla klientów indywidualnych oraz w taryfie MagentaBIZNES. Przy czym w tej ostatniej operator zniesie limity prędkości transmisji danych. W przyszłości T-Mobile zamierza wprowadzić dedykowane oferty, które wykorzystają zwiększający się potencjał nowej technologii.

Źródło: T-Mobile (1), (2)

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.