Nokia zasłynęła wśród konsumentów jako firma produkująca najpopularniejsze na świecie telefony komórkowe. Jednak osoby interesujące się rynkiem telekomunikacyjnych wiedzą, że fiński gigant jest jednym z największych graczy wśród firm produkujących sprzęt używany do budowy sieci komórkowych. Co ciekawsze, sprzedawane są również rozwiązania oparte o system 2G. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisała właśnie z Nokią 5 letni kontrakt na budowę systemu GSM-R. Finowie przyznają, że jest to największy projekt GSM-R, w jakim brali udział.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zajmują się utrzymaniem infrastruktury kolejowej w Polsce. Prace te obejmują nie tylko dbanie o należyty stan techniczny torów, ale również zapewnienie odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej. Natomiast system GSM-R (GSM for Railways) jest częścią Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem kolejowym – ERTMS (European Railway Traffic Management System). Został on opracowany na podstawie standardu R-GSM, który jest rozwijany przez organizację 3GPP. Oznacza to, że system GSM-R bazuje na znanym nam sieciach 2G GSM, ale posiada kilka udogodnień dla pracowników kolei. Jednym z nich jest możliwość prowadzenia rozmów pomiędzy dwoma urządzeniami bez pośrednictwa stacji bazowej.
Nokia zbuduje w Polsce sieć GSM-R wzdłuż 13 800 km torów
Oprócz tego kontrakt obejmuje również inwestycje związaną z położeniem 11 000 km szkieletowej sieci światłowodowej. Na potrzeby projektu, Nokia dostarczy stacje bazowe, elementy sieci IP/MPLS (IP Multiprotocol Label Switching), optyczne urządzenia DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing) oraz system zarządzania NetAct. Prace instalacyjne zostaną wykonane przez firmy Herkules, Pozbud i Wasko. Pełny zasięg sieci GSM-R zostanie uzyskany w 2023 roku. Dla pasażerów oznacza to sprawniejszą podróż, ponieważ pracownicy kolei nie będą mieli problemów ze sprawną i niezawodną komunikacją.
Źródło: Nokia