Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to by było zagrać w GTA V albo Wiedźmina 3 na smartfonie? Niedługo pozwoli na to zapowiedziana przez Valve aplikacja Steam Link, która pojawi się na urządzenia z Androidem (smartfony, tablety i telewizory) oraz iOS-em (iPhone’y, iPad’y i Apple TV). Sterowanie będzie się odbywać za pomocą zewnętrznego kontrolera. Testy beta aplikacji rozpoczną się 21 maja tego roku.

Streaming ulubionej gry na urządzenie mobilne jest dość ciekawą opcją. Dzięki temu gracze będą mogli kontynuować rozgrywkę w dowolnym miejscu mieszkania. Podobną funkcję udostępnia już konsola Sony PlayStation 4, która przesyła obraz gry na wyświetlacz smartfona z serii Sony Xperia. Jednak Valve nie zamierza się ograniczać do urządzeń jednego producenta. Aplikacja Steam Link ma działać na każdym urządzeniu, które będzie spełniać nieznane jeszcze wymagania techniczne. Aktualnie wiadomo tylko tyle, że smartfon czy też tablet będzie musiał być podłączony do domowej sieci Wi-Fi korzystającej z pasma 5 GHz. Nie wiemy natomiast, jakie będą wymagania dotyczące chipsetu, wersji Androida czy też ilości RAM.

Steam Link będzie działać na obu platformach: Mac i PC

Komputer, na którym będzie uruchomiona gra, również będzie musiał korzystać z Wi-Fi 5 GHz, lub być podłączony kablem sieciowym. Aplikacja będzie obsługiwać kontrolery MFI, pada Steam Controller oraz inne urządzenia, które współpracują z oboma platformami. O ile granie na smartfonie czy też tablecie z ekranem o niewielkiej przekątnej może być mało wygodne, to skorzystanie w tym celu z Android TV lub Apple TV wydaje się bardzo ciekawą alternatywą.

Valve zapowiedziało również aplikację Steam Video, które również będzie dostępna na urządzenia z Androidem oraz iOS-em. Będzie ona pozwalać na oglądanie filmów, oraz programów telewizyjnych, które są dostępnie na platformie Steam. Aplikacja będzie działać w dwóch trybach: streaming oraz offline. Zgadza się, Steam Video pozwoli na pobranie filmu na smartfona i obejrzenie go w drodze do pracy bez zużywania pakietu danych mobilnych. Niestety Valve nie podało dokładnej daty publikacji tej aplikacji. Wiemy tylko tyle, że pojawi się latem tego roku.

Źródło: Valve

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.