Osoby, które kupiły konsolę retro Sony PlayStation Classic zaraz po jej premierze, plują sobie teraz w brodę. Z drugiej strony, kto mógł przypuszczać, że stanieje ona aż o 40% w ciągu zaledwie 3 tygodni? Zdziwieni? Cena PlayStation Classic spadła z 449 zł do 275 zł!

Wszyscy uważali, że konsola retro Sony okaże się sprzedażowym hitem. W końcu pierwszy PlayStation jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych platform do grania w historii. Dlatego przypuszczano, że fani pamiętający jeszcze pierwszą konsolę Japończyków rzucą się po jej odświeżoną wersję, jak po świeże bułeczki. Jednak Sony nie postarało się przy przygotowywaniu PlayStation Classic. Najpierw okazało się, że mamy do czynienia z darmowym emulatorem PSX zapakowanym w ładnym pudełku. Później pojawiły się obawy (zresztą słuszne) dotyczące wydajności niektórych tytułów. Konsola nie radzi sobie również najlepiej z płynnością gier PAL uruchamianych przy częstotliwości odświeżania 60 Hz.

Czy warto kupić konsolę PlayStation Classic?

Konsola retro Sony za 275 zł jest dość atrakcyjną ofertą. W zamian dostaniemy 20 gier oraz 2 kontrolery. PlayStation Classic ma dość sporo wad. Jedną z nich jest lista 20 preinstalowanych gier. Jednak crackerzy znaleźli rozwiązanie tego “problemu”. W sieci opisane są aktualnie przynajmniej 2 sposoby pozwalające na uruchomienie dowolnej gry z PSX na PlayStation Classic. Pierwszy z nich polega na wykradnięciu klucza prywatnego szyfrującego pamięć konsoli. Jednak wymaga on niewielkiej przeróbki, tj. wlutowania się w kość eMMC z czytnikiem kart pamięci lub huba USB. Drugi sposób nie jest już tak inwazyjny. Wymaga on odpowiednio przygotowanego pendrive’a, który podłącza się w miejsce drugiego kontrolera. Odpowiednie przygotowanie plików konfiguracyjnych emulatora PCSX pozwala na uruchomienie dowolnego obrazu BIN/CUE.

Posiadacze PlayStation Classic narzekają również na brak kontrolerów z gałkami analogowymi. Niestety Sony zdecydowało się na przygotowanie repliki klasycznego kontrolera zamiast słynnego DualShocka. Tutaj z pomocą przychodzi firma 8-BitDo, która przygotowała adapter pozwalający na podłączenie dowolnego bezprzewodowego pada. Oznacza to, że na PlayStation Classic można grać z użyciem padów DualShock 3 oraz DualShock 4.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.